Regularne samodzielne pomiary tętna są niezwykle pomocne w wykrywaniu migotania przedsionków, najczęstszej arytmii serca, która znacznie zwiększa ryzyko udaru mózgu – przypominają eksperci z okazji Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej, który przypada 11 maja.

Z tej okazji premierę ma oryginalna etiuda edukacyjna, w której wystąpił aktor Wojciech Malajkat oraz znani kardiolodzy – prof. Janina Stępińska prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w latach 2011-13 i prof. Przemysław Mitkowski z I Kliniki Kardiologii w Poznaniu, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Wideo edukacyjne powstało w ramach projektu „W rytmie arytmii. STOP UDAROM” (www.stopudarom.pl).

„Prosty przekaz płynący z projektu, w którym wzięliśmy udział jest taki: wsłuchuj się w swoje serce – regularnie mierz tętno! Jeśli czujesz, że serce bije nierówno powinieneś zweryfikować, z jakiej przyczyny, dlatego powiedz o tym swojemu lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej” – mówi prof. Przemysław Mitkowski, cytowany w informacji prasowej przesłanej PAP.