Coraz więcej osób skarży się na problemy na tle żywieniowym. W mediach przedstawianych jest mnóstwo teorii dotyczących tego, czym są one spowodowane. Wiele z nich wzajemnie się wyklucza. Raz słyszmy, że powinniśmy przejść na wegetarianizm, innym razem – że mięso jest niezbędne w diecie każdego człowieka. Co chwilę lansowane są nowe diety, które podobno mają sprawić, że będziemy zdrowi – a to dostosowane do grupy krwi, a to do jeszcze innych czynników. A prawda jest taka, że nie istnieje żaden uniwersalny sposób żywienia dla wszystkich. Nie pomoże nam też jedynie robienie testów alergicznych czy na wszelkiego rodzaju nietolerancje, bo najczęściej przyczyna naszych problemów na tle pokarmowych nie tkwi w alergii, tylko w nieodpowiednim odżywianiu.

Co więc jeść, by karmić nasz organizm jak najlepszym paliwem? Temat ten od ponad dekady rozkłada na czynniki pierwsze uznana i doceniana w kraju i za granicą health coach Agnieszka Pająk. Jej zdaniem tylko wtedy, gdy będziemy się kierować instynktem i predyspozycjami genetycznymi, mamy szansę na zachowanie zdrowia i maksymalne wykorzystanie naszego potencjału. A do czego sprowadza się to w praktyce? Przede wszystkim do określenia swojego metabolicznego typu i odżywiania się zgodnie z nim.

Aby poznać swoje metaboliczne IQ, wystarczy rozwiązać prosty test, który oszacuje nasze ogólne predyspozycje i przypisze nas do jednej z odmian metabolizmu, z których każda charakteryzuje się inną tolerancją na poszczególne pokarmy. Zasadniczo istnieją trzy główne typy metabolizmu: węglowodanowy, mieszany i białkowy – wyjaśnia Agnieszka Pająk w swoim multimedialnym ebooku „Metaboliczne IQ. Jak znaleźć kod do zdrowia”. Każdy kto po niego sięgnie, będzie mógł rozwiązać interaktywny test, który pozwoli mu określić swój typ metaboliczny, rozpoznać swoje metaboliczne IQ, a także wdrożyć protokół MIQ i dowiedzieć się, jakie nawyki żywieniowe powinien wprowadzić, a jakie wyeliminować ze swojego życia.

Sposób żywienia zgodny z MIQ raz na zawsze wyeliminuje ciągłe uczucie głodu i notoryczne szukanie słodkich przekąsek. Zapomnisz, co to przejedzenie, częste skoki poziomu cukru, uczucie ciężkości, a nawet bezsenność. Bóle głowy, depresja, podenerwowanie staną się rzadkimi epizodami lub nieprzyjemnym wspomnieniem. Poczujesz, że masz energię i chęci, ponieważ to, co jesz, skutecznie zostanie przekształcone w energię, a nie w zapasy niechcianej tkanki tłuszczowej. Jedząc zgodnie ze swoim typem metabolicznym, bez trudu utrzymasz sylwetkę, o jakiej marzysz, bez katorżniczych treningów, głodówek, monodiet czy podążania za trendami żywieniowymi, które chwilowo poprawiając twój wygląd, odbierają ci chęć do życia.

Twój układ immunologiczny zacznie pracować na wysokich obrotach, będziesz bardziej wytrzymały/wytrzymała fizycznie i odporny/odporna psychicznie. Zapomnisz o dolegliwościach, które dręczą cię od lat. Dlaczego? Ponieważ odżywianie zgodne z MIQ zaspokaja naturalne potrzeby twojego organizmu, przez co uwydatnia jego najlepszą stronę – przekonuje Agnieszka Pająk.

Fot. Materiały prasowe

Agnieszka Pająk – health coach, twórczyni i redaktorka popularnego portalu slowfoodlife.com, propagatorka zdrowego stylu życia, ekspertka wellness, członkini Slow Food International, food shopper assistant i ekspertka do spraw jakości przestrzeni publicznej. Autorka takich bestsellerów jak „Metaboliczne IQ – twój kod do zdrowia”, „Twój dziennik zdrowia” i „Shopping IQ – inteligentne zakupy”. Publicystka znana m.in. z artykułów prasowych, wywiadów, programów telewizyjnych i audycji radiowych. Wspólnie z dr Grażyną Pająk od 14 lat konsekwentnie buduje imperium zdrowia. W kwietniu 2018 roku otrzymała prestiżowe wyróżnienie z Paryża w kategorii Holistic Beauty Awards za pasję do zdobywania wiedzy z zakresu dietetyki i zdrowego stylu życia oraz zaangażowanie w nowoczesną medialną edukację i promocję zagadnień prozdrowotnych. Ekspertka w zakresie zrównoważonych zielonych technologii, członkini Emirates Green Building Council oraz International WELL Airport Advisory Board w Nowym Jorku, certyfikowany specjalista BIO-WELL. Współpracuje z UNESCO, prowadzi warsztaty w zakresie zrównoważonych rozwiązań dla sektora real estate i zielonych budynków. Od wielu lat jest gościem radia Polski FM w Chicago, gdzie wraz z Ewą Staniszewską nagrała ponad 30 audycji na temat zmian klimatycznych, plastiku itp. Od niedawna współpracuje z platformą Globally Great z Dubaju.

Fot. Materiały prasowe