Z pewnością słyszałaś już o superfoods, czyli naturalnych, nieprzetworzonych produktach spożywczych bogatych w wartości odżywcze, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Zalicza się do nich m.in.: spirulinę, quinoę, jagody goji czy nasiona chia. Jeśli chcesz wprowadzić do swojej diety super żywność, nie musisz wcale wydawać kroci na te egzotyczne składniki. Używane w polskiej kuchni od lat produkty, jak chociażby siemię lniane czy aronia, ze względu na świetne właściwości zdrowotne, również zasługują na to miano.

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że to co jemy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Niestety, podążając za trendem zdrowego odżywiania często zapominamy o bogactwie polskich, naturalnych produktów, na rzecz składników pochodzących z odległych zakątków świata. Podpowiadamy, jaką lokalną super żywność warto wprowadzić do swojej diety.

Siemię lniane – polskie nasiona chia

Nasiona lnu to niewielkie ziarenka o ogromnych właściwościach prozdrowotnych, podobnych do tych, które mają nasiona chia. Len jest świetnym źródłem kwasów omega 3 oraz błonnika pokarmowego, występują w nim też fitoestrogeny, czyli naturalne substancje o działaniu zbliżonym do hormonów, które mogą przeciwdziałać powstawaniu nowotworów. Nasiona lnu zawierają również sporą ilość białka oraz składników mineralnych.