O korelacji między tym co jemy, a naszym samopoczuciem wiadomo od zawsze. Składniki odżywcze zawarte w warzywach i owocach pozytywnie wpływają na cały nasz organizm, a wiosną mamy szczególną potrzebę dostarczenia sobie mikro- i makroelementów, których może brakować w zimowej diecie. Sezonowe produkty pozwolą uzupełnić braki, a przy okazji zapewnią nam dużo energii i sprawią, że naprawdę poczujemy się lepiej.

Wydaje się, że dzięki szklarniom i globalizacji mamy całoroczny dostęp do wszystkich warzyw i owoców. Warto jednak sięgać po produkty sezonowe, lokalne i uprawiane pod gołym niebem – mówi Mariusz Budrowski, który od wielu lat propaguje zdrową dietę poprzez projekt Odmładzanie na Surowo. 

Każdy, kto spróbuje świeżego ogórka gruntowego i tego szklarniowego, przyzna, że diametralnie różnią się smakiem. Inne jest także stężenie dobrych składników odżywczych – duże ogórki, dostępne w sklepach przez cały rok, wydają nam się wodniste i zupełnie nie nadają się do kiszenia, poza tym muszą być zakonserwowane i „idealne”, by mogły dobrze się prezentować na sklepowej półce. Tymczasem w naturze warzywa i owoce mogą być zupełnie nieatrakcyjne, co jednak wcale nie ujmuje im wartości dla naszego zdrowia!