Dlaczego nie możemy zasnąć lub budzimy się w nocy i przewracamy z boku na bok bez końca? Tradycyjna medycyna chińska mówi, że odpowiedź na to pytanie zależy od konkretnych momentów, w których osoba notorycznie budzi się w nocy. Według tej teorii (co ciekawe potwierdzanej również przez niektórych lekarzy) różne narządy twojego ciała stymulują określone emocje i stany duchowe. Krótko mówiąc, to o której godzinie się wybudzasz ma znaczenie.

Badanie przeprowadzone w 2011 roku, w którym przeprowadzono ankietę wśród Amerykanów w wieku od 13 do 64 lat, wykazała, że ​​43 procent z nich rzadko lub nigdy nie śpi dobrze w dni powszednie. Ankieta wykazała również, że około 60 procent ludzi doświadcza problemów ze snem każdej nocy lub prawie każdej nocy.

W medycynie chińskiej, sen stanowi kluczowy aspekt naszego fizjologicznego samopoczucia. Nie sposób tego kwestionować, każdy kto zmaga się z bezsennością czy innymi zaburzeniami snu, bardzo dobrze rozumie wagę przespanej nocy.

Jedną z teorii wykorzystywanych przez lekarzy do wyjaśnienia naszego cyklu snu jest shen , która opisuje myśli, stan świadomości i funkcje umysłowe.

Nasze ciała zostały zaprojektowane tak, aby podążały za naturalnym rytmem, a shen  ściśle się z nim zgadza . Ma pozostać uśpionym w nocy, gdy odpoczywamy, a następnie stać się czujnym i wydajnym podczas naszych codziennych obowiązków. Kiedy w czasie przeznaczonym na sen pojawia się niepokój, nasz shen jest nadmiernie stymulowany, co powoduje problemy ze snem lub zasypianiem. Cała misternie zaprojektowana konstrukcja wali się jak domek z kart.

Jeśli regularnie budzisz się o tej samej porze każdej nocy, nie ignoruj ​​sygnałów wysyłanych przez swoje ciało. W zależności od tego, kiedy budzisz się ze snu, narządy twojego ciała próbują się z tobą komunikować.

Oto, co to znaczy, gdy budzisz się w nocy:

Kłopoty z zasypianiem między 21:00 a 22:00: Jesteś zestresowany

W tym momencie stres wydaje się być praktycznie nieodłącznym elementem życia. Ciągle myślimy o dziesięciu rzeczach naraz i oczekujemy, że wykonamy je perfekcyjnie.  Kiedy kładziesz głowę na poduszce, myśli mogą zaśmiecać twój umysł, uniemożliwiając ci całonocny odpoczynek. Kłopoty w pracy, wyprawienie dzieci rano do szkoły, znajdowanie czasu na ćwiczenia — lista jest długa…

Rozwiązanie: zacznij od uspokojenia głowy, pomoże ci wyciszenie i medytacja przed snem.

Budzenie się między 23:00 a 1 w nocy: Doświadczasz emocjonalnego rozczarowania

Tradycyjna medycyna chińska przypisuje ten zakres godzin pęcherzykowi żółciowemu. Według tej teorii woreczek żółciowy odpowiada za naszą pasję do życia, działania i asertywności. Kiedy woreczek żółciowy jest zrównoważony, czujemy się szczęśliwi i zadowoleni. Ale jeśli doświadczasz braku pasji, problemów z podejmowaniem decyzji lub nieśmiałości, twój woreczek żółciowy nie jest zsynchronizowany.

Rozwiązanie: zadbaj o siebie, o swoje potrzeby i marzenia.

Budzenie się między 1 w nocy a 3 w nocy: Jesteś zły

Czy twój chłopak po raz setny zapomniał pozmywać naczynia? Czy ta irytująca babka z pracy znowu się przechwalała? Czy ktoś zajechał ci drogę? Tak, jesteś zły.

Gniew jest związany z wątrobą. Kiedy odczuwamy urazę, która pozostaje niewyrażona, z czasem, według medycyny chińskiej, emocje narastają w wątrobie. Więc kiedy próbujesz przespać noc, twoje ciało przypomina ci to, co najbardziej dokuczliwe, noc po nocy.

Rozwiązanie: Aby to przezwyciężyć, ważne jest, aby rozpoznać potrzebę wyrażania emocji. Kiedy uwalniamy nasze uczucia, mamy możliwość wzmocnienia relacji, a także uwolnienia się od tej całej negatywnej energii.

Budzenie się między 3 rano a 5 rano: Siła Wyższa próbuje ci coś powiedzieć

Jest to czas, w którym najbardziej aktywne są płuca. W tradycyjnej medycynie chińskiej płuca są odpowiedzialne za przemieszczanie energii po całym ciele, a także zapewniają ochronę immunologiczną. Wiadomo również, że sygnalizują stany depresji i żalu.

Rozwiązanie: Kiedy obudzisz się w tym czasie, poświęć chwilę na uspokojenie, odetchnij, pomedytuj lub  pomódl się jeśli jesteś wierzący.

Budzenie się między 5 rano a 7 rano: Masz blokady emocjonalne

Kiedy budzisz się w nocy o tej porze, twoje jelita są nadaktywne. Jako członek niedoskonałego świata będziesz czasami cierpieć. Trudne, niewygodne czy wypierane doświadczenia mogą prowadzić do zamykania się w sobie.  To twój sposób na obronę.  Jeśli masz problemy z otwarciem się na innych ludzi lub nie możesz odpuścić, możesz mieć problemy z zachowaniem równowagi w jelicie grubym.

Podstawowym celem jelita jest przyjmowanie odpadów i usuwanie tego, czego nie potrzebujemy w naszym ciele. Fizyczna funkcja tego narządu jest ściśle związana z aspektem duchowym. Emocjonalnym celem jelit jest odpuszczenie tych rzeczy, które nam nie służą.

Rozwiązanie: spróbuj rozwiązać swoje problemy, skonfrontować się z nimi.

Sprawdź, czy praca nad emocjami pomoże ci zadbać o ciało. Nic nie ryzykujesz.

Na postawie: https://www.yourtango.com, https://empowerchiroacu.com