Większość z nas kojarzy go jedynie z salą operacyjną oraz podaniem znieczulenia ogólnego, potocznie zwanego narkozą. Tymczasem zakres jego działań i rola w procesie leczenia są dużo większe. Warto, by wiedział o tym każdy, kto przygotowuje się do operacji lub potrzebuje terapii przeciwbólowej. To znaczenie szerzej odkrywamy właśnie dziś – podczas pandemii, gdy anestezjolodzy są na wagę złota: bez nich nie sposób wyobrazić sobie skutecznej respiroterapii.

Powszechne fakty i mity dotyczące pracy anestezjologów komentujelek. Piotr Zydroń – specjalista anestezjolog, Kierownik Oddziału Anestezjologii w klinice Carolina Medical Center. 

Anestezjolog pracuje tylko na bloku operacyjnym? – mit

Miejsc, w których potrzebny jest anestezjolog, jest znacznie więcej. Zdobyte kwalifikacje i umiejętności umożliwiają również pracę na oddziale intensywnej terapii oraz w poradni leczenia bólu. Resuscytacja na oddziałach szpitalnych także prowadzona jest przez anestezjologów – należą do szpitalnych zespołów reanimacyjnych i wzywani są tam, gdzie doszło do zatrzymania krążenia i potrzebna jest natychmiastowa pomoc.