Czasem szczególnie trudnym dla alergików jest właśnie wiosna. Pierwsze ciepłe dni i przyroda budząca się do życia zachęcają do spacerów, aktywności na powietrzu. Salwy kichnięć, niekończący się katar, suchość lub łzawienie i to nieznośne swędzenie oczu – brzmi znajomo? Niestety, oznacza to także, że w powietrzu znajdują się też pyłki roślin. Zobacz, jak możesz przygotować się do walki z alergią, by jak najmniej odczuć jej skutki.

Czym właściwie jest alergia?

Alergia, którą nazywamy także uczuleniem, to nic innego jak nadmierna reakcja organizmu na substancje, pyłki, sierść zwierząt lub pokarm. Takiego „wroga” dla organizmu nazywamy alergenem. Alergia objawia się jako cieknący katar, wysypka, duszności, kaszel lub swędzenie, pieczenie czy suchość oczu. Reakcja naszego organizmu zależy od stopnia nasilenia jego wrażliwości. Alergia może być sezonowa lub całoroczna. Pierwsze symptomy alergii sezonowej na pyłki drzew i traw pojawiają się już w lutym i trwają aż do późnej jesieni. Znamy kilka sposobów na to, jak ułatwić sobie życie z alergią i ustrzec się przed jej dokuczliwymi objawami.

Jak oszukać alergię krok po kroku?

Walka z alergią nie jest prostą sprawą, jednak przygotowując się do niej w odpowiedni sposób – mamy bardzo dużą szansę na to, by przejść przez ten trudny czas redukując do minimum uciążliwe objawy.

Zobacz, jak przestrzegając 4 prostych kroków możesz to zrobić:

  1. Miej pod ręką kalendarz pyleń – to pomoże Ci w uniknięciu dłuższej aktywności na świeżym powietrzu w czasie, gdy alergeny na które reaguje Twój organizm będą najbardziej nasilone w powietrzu. Jeśli czujesz, że potrzebujesz chwili dla siebie w lesie lub parku, wybierz się na spacer po deszczu, gdy powietrze jest najbardziej czyste.
  • Zacznij stosować krople do oczu dla alergików w momencie pierwszych objawów – to bardzo istotne między innymi dlatego, że oczy są jedną z dróg, przez które alergeny wnikają do organizmu. Złagodzisz również ich pieczenie, łzawienie i świąd. Najlepiej, gdy mają w swoim składzie Ectoin®, naturalną cząsteczkę, która tworzy tarczę ochronną na oku, zmniejsza stan zapalny i stabilizuje błonę komórkową. Ważny jest także kwas hialuronowy, który poprawia komfort oka dzięki silnym właściwościom nawilżającym. Takie substancje znajdziesz w kroplach dla alergików np. Ektin (wyrób medyczny).
  • Bierz prysznic i często zmieniaj ubrania – alergeny osadzają się na wszelkich powierzchniach i materiałach. Dzięki wzmożonej higienie zmyjesz je ze swojego ciała, a częstsza zmiana ubrań pozwoli na uniknięcie ponownego kontaktu z zanieczyszczoną tkaniną. Wówczas zmniejszysz objawy uciążliwej alergii w domowym zaciszu.
  • Zadbaj o jakość powietrza w domu – kup odpowiedni filtr, który oczyści powietrze nie tylko z zanieczyszczeń, ale także z pyłków i niepożądanych alergenów. To pozwoli Ci na cieszenie się życiem bez uciążliwych objawów we własnym domu.

Alergia jest powszechnym problem, który dotyka coraz więcej osób. Bardzo utrudnia życie, jednak stosując się do kilku wskazówek, możemy pomóc sobie w tym trudnym okresie. Dzięki uważności i konsekwencji nasza codzienność z alergią nie będzie aż tak straszna.

Źródła:
https://www.bausch.com.pl/twoje-oczy/infekcje-i-podraznienia-oka/alergie/
https://www.pta.med.pl/dla-alergikow/alergia/czym-jest-alergia/
https://www.pta.med.pl/dla-alergikow/porady-dla-alergikow/