Promienie UV są szkodliwe nie tylko dla naszej skóry, ale również i włosów. Niszczą warstwę ochronną, osłabiają wewnętrzne struktury włosa, a także cebulkę. Mogą nawet powodować zahamowanie wzrostu włosa lub wypadanie.

Długotrwała ekspozycja włosów na promieniowanie UV może prowadzić do ich przesuszenia, łamliwości i kruszenia się. Pod wpływem zbyt intensywnego kontaktu ze słońcem, następuje utlenienie melaniny. W efekcie promienie UV sprawiają, że stają się bardziej łamliwe, matowe i mniej sprężyste.

Nasze włosy zawierają melaninę – naturalny pigment, który chroni przed promieniami UV, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że w zależności od ilości melaniny we włosach, są one chronione mniej lub bardziej. Włosy ciemniejsze mają go więcej, więc naturalnie są bardziej odporne na negatywne działanie promieni słonecznych niż włosy jasne lub rozjaśniane. Promienie UV powodują wysuszenie włosów, włosy stają się bardziej łamliwe, mniej sprężyste i matoweNależy pamiętać, że skóra głowy także się opala, dlatego powinniśmy ją zabezpieczyć odpowiednim nakryciem, najlepiej wykonanym z bawełnianych lub jedwabnych materiałów, nie blokujących dostępu powietrza. Nierozważne korzystanie z kąpieli słonecznych może prowadzić nawet do poparzenia skóry głowy. – mówi Anna Mackojć z Instytutu Trychologii