Kiedy zaczyna robić się cieplej na naszych włosach pojawiają się pierwsze jaśniejsze pasemka. O ile takie naturalne rozjaśnianie włosów może cieszyć ma też negatywne skutki. Jaki wpływ na włosy ma działanie promieni UV?

Rozjaśnianie włosów przez słońce nie jest do końca korzystne. Dzieje się tak niestety przez uszkadzanie ich struktury. Włosy ulegają zniszczeniu tak jak wystawiona na słońce skóra, którą chronimy filtrem. Reakcją obronną skóry jest produkcja nowej melaniny i pojawienie się opalenizny.

Po zetknięciu skóry ze słońcem następują rozkład melaniny i jednocześnie aktywacja melanocytów, czyli komórek barwnikowych do produkcji nowego barwnika. Ponieważ łodyga włosa składa się z martwych komórek produkcja nowej melaniny jest niemożliwa. Kiedy komórki barwnikowe ulegają rozpadowi i nie dochodzi do produkcji nowych włosy stają się jaśniejsze. Widoczne jest to zwłaszcza kiedy włosy są cienkie. Najbardziej narażone na działanie promieni UV są włosy blond i rude, ale też rozjaśniane czy farbowane.