Naturalne oleje i ekstrakty roślinne mają bardzo szerokie zastosowanie w codziennej pielęgnacji włosów. Wraz z rosnącą popularnością tych produktów, wzbogaca się też ich dostępność i różnorodność. Na rynek wprowadzane są kolejne linie kosmetyków bazujące na coraz bardziej egzotycznych olejach czy ekstraktach naturalnych. Przedstawiamy właściwości wybranych składników pochodzących z czterech stron świata.

Oleje i ekstrakty mają różne działania na włosy – mogą wspomagać je w regeneracji, odżywieniu, nawilżeniu czy wygładzeniu. Dlatego, podobnie jak w pielęgnacji skóry twarzy, i w tym przypadku warto umiejętnie dobrać dany kosmetyk do naszych potrzeb i wymagań skóry głowy oraz włosów. W codziennej pielęgnacji możemy sięgać po klasyczne, rodzime oleje, jak np. ten z czarnuszki. Warto też wypróbować mniej znany ekstrakt z opuncji figowej prosto z Meksyku, pochodzący z Afryki olej z baobabu czy australijski skarb narodowy, czyli ekstrakt z eukaliptusa. Możemy stosować je jako samodzielny produkt bądź szukać ich na etykietach kosmetyków pielęgnacyjnych do włosów.

Olej z baobabu, czyli nawilżenie i ochrona

Jeśli nasze włosy są średnioporowate, potrzebują nawilżenia, odżywienia i ochrony, dobrym wyborem jest olej z baobabu, porównywany często, ze względu na właściwości, do oleju arganowego. Mimo, że sam baobab jest bardzo znanym drzewem i jednym z symboli afrykańskiej przyrody, niewiele osób jest świadomych, jak cennym składnikiem jest olej pozyskiwany z jego nasion. – Olej z baobabu ma w sobie bogactwo witamin (A, C, D, E) oraz dobroczynnych nasyconych kwasów tłuszczowych omega i minerałów. Dzięki temu wzmacnia, nawilża i wygładza włosy, dodając im blasku. Jednocześnie, zabezpiecza nasze kosmyki przed utratą wilgoci, pozostawiając na włosach delikatny film, barierę ochronną – mówi Aneta Nowakowska, twórczyni dostępnej w sieci Kontigo marki do włosów Garden Planet, bazującej na składnikach pochodzących z czterech stron świata. Doskonale sprawdza się także w olejowaniu włosów, a także jako dodatek np. do odżywki lub maski, czy jako serum do włosów. Dodatkowo, można go też wmasowywać w skórę głowy, jeśli ona także potrzebuje nawilżenia.