Pielęgnując włosy, często zapominamy o ważnym elemencie tego procesu, jakim jest ich oczyszczanie. Należy prawidłowo zadbać o skórę głowy i włosy usuwając z nich na przykład pozostałości po kosmetykach, kurz i brud. Dlaczego oczyszczanie skóry głowy i włosów jest tak istotne dla ich kondycji? Na co warto zwrócić uwagę podpowiada trycholog.

Oblepione kosmetykami włosy i zatkane ujścia gruczołów łojowych na skórze głowy nie służą zdrowiu włosów. Używane do codziennej pielęgnacji produkty i środki do stylizacji oraz zanieczyszczenia i kurz unoszący się w powietrzu mogą powodować, że z czasem nasze włosy będą słabiej absorbować składniki odżywcze, staną się matowe, a na skórze głowy może pojawić się na przykład łupież.

Ważnym i podstawowym punktem pielęgnacji skóry głowy i włosów jest ich mycie. Brak regularnego oczyszczenia skóry głowy i włosów z lakieru, pianki czy żelu może spowodować podrażnienie skóry głowy oraz wpływać negatywnie na kondycję samych włosów wzmagając ich kruszenie się. Na włosach codziennie osadza się wiele substancji, jak na przykład toksyny, środki stylizacyjne, silikony pochodzące z kosmetyków, chlor, ale także nadmiar sebum oraz kurz i brud. Nadprodukcja sebum oraz potu w wyniku wysiłku fizycznego może dodatkowo przyczyniać się do problemów skóry głowy, a czasem nawet do wypadania włosów.