Przebarwienia posłoneczne to efekt uboczny letnich kąpieli słonecznych. Do ich powstawania mogą przyczynić się m.in: zaburzenia hormonalne, stosowanie substancji fotouczulających np. retinol, kwas glikolowy, dziurawiec, senes, składniki kompozycji zapachowych perfum, antybiotyki. Możemy im jednak skutecznie zapobiec pielęgnując skórę w odpowiedni sposób. Jak warto zadbać o nasze ciało latem podpowiada specjalista.

Kolor skóry jest określony przez fototyp danej osoby, a naturalnym barwnikiem określającym kolor skóry jest melanina, którą organizm zaczyna produkować w większej ilości podczas opalania, aby ochronić się przed promieniami UV. Dzięki temu skóra uzyskuje opaleniznę. Kiedy zaczynają pojawiać się przebarwienia lub odbarwienia możemy spodziewać się zaburzeń pigmentacji związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem melaniny. Najczęstszymi przyczynami występowania przebarwień jest promieniowanie UV, leki lub choroby skóry.

W profilaktyce opalania bardzo ważna jest odpowiednia ochrona skóry. Aby uniknąć nieprzyjemnych plam po lecie należy zażywać kąpieli słonecznych z głową. Melanina, którą posiadamy jest naturalnym filtrem dla skóry, który pochłania część promieni słonecznych. Nie wolno jednak przesadzić z opalaniem, ponieważ barwnik w skórze może rozmieszczać się nierównomiernie powodując przebarwienia.