Nadpotliwość to krępująca dolegliwość, która szczególnie latem potrafi uprzykrzyć życie. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernego pocenia się i jakimi sposobami można je ograniczyć? 

Zanim zaczniemy walczyć z nadpotliwością, warto uświadomić sobie, że pocenie się to naturalne zjawisko fizjologiczne, które służy regulacji temperatury naszego ciała i ma chronić organizm przed przegrzaniem. Pocimy się nie tylko gdy jest gorąco, ale także gdy denerwujemy się lub uprawiamy różne aktywności. Niestety nie jesteśmy w stanie kontrolować procesu pocenia się. Po całym ludzkim ciele rozsianych jest od 2 do 4 milionów gruczołów potowych. Średnio wydzielamy około 900 ml potu podczas doby. Często więc zdarza się, że gruczoły produkują i wydzielają więcej potu, niż jest potrzebne do regulowanie temperatury ciała, w efekcie zmagamy się z nadpotliwością. Wówczas warto sprawdzić czy nie jest ona skutkiem problemów zdrowotnych, a następnie zastanowić się nad możliwością skorzystania ze metod, które pomogą nam zredukować nadpotliwość.

Nadpotliwość jest bardzo kłopotliwa ze względów estetycznych. Może ona dotyczyć różnych części ciała: pach, stóp, dłoni czy czoła. W przypadku pach możemy pomóc sobie korzystając z regularnej depilacji, wykonując ją w domu, ale akceptując szybkie odrastanie włosów lub skorzystać z zabiegów depilacji w salonie. Specjalista po weryfikacji skóry, może zaproponować nam na przykład depilację bezpaskowym woskiem twardym lub depilację woskiem miękkim z użyciem pasków do depilacji. Jeśli nie występują żadne przeciwwskazania, możemy również skorzystać z profesjonalnego zabiegu epilacji, czyli usuwania zbędnego owłosienia specjalnym laserem. Po wykonaniu serii zabiegów uzyskujemy trwałe efekty. Należy jednak pamiętać, że usuwanie zbędnego owłosienia nie ograniczy ilości wydzielanego potu, a zwiększy jedynie komfort związany z uczuciem wilgotności i znacznie zredukuje nieprzyjemny zapach potu. – wyjaśnia Karolina Dziadosz z Kliniki Młodości Blanki Pawłowskiej.