Jajka, dziś głównie czekoladowe, i słodkie bułeczki ze znakiem krzyża to główne tradycje świąt wielkanocnych w Wielkiej Brytanii. W niektórych wsiach w dalszym ciągu praktykowana jest wielkanocna parada kapeluszy, zakładanych przez kobiety do kościoła i na powitanie wiosny.

W tym okresie atrakcją dla dzieci jest poszukiwanie schowanych przez dorosłych jajek. Czasem dla skomplikowania tego zadania rodzice piszą list zawierający wskazówki pomagające rozszyfrować miejsce ukrycia jajek. Dzieci turlają także jajka, by przekonać się, czyje znajdzie się pierwsze na mecie.

Bułeczki w kolorze borowika z białym krzyżem na wierzchu, przyprawione cynamonem, gałką muszkatołową i rodzynkami to tradycja związana z Kościołem anglikańskim. Spożywa się je w Wielki Piątek dla upamiętnienia męczeńskiej śmierci Chrystusa na krzyżu i jego zmartwychwstania. Niegdyś były wypiekane przez gospodynie domowe, lub sprzedawane na ulicznych straganach. Wierzono, że odpędzają złe duchy; dziś, jak prawie wszystko, są dostępne w supermarkecie.

Poszukiwanie jajek w drugi dzień świąt organizuje w tym roku Imperialne Muzeum Wojny, a w parku w Edynburgu dzieci w wieku do pięciu lat będą poszukiwały aż czterech tysięcy schowanych jajek. ASW

PAP – Nauka w Polsce

jjj
Źródło: https://naukawpolsce.pap.pl/