To świetne rozwiązanie, nie tylko w warunkach pandemii. Już sama ceremonia pod gołym niebem to marzenie bardzo wielu par! A nawet najpiękniejsza sala może mieć problem z dorównaniem urokiem klimatowi, który można osiągnąć, organizując przyjęcie pod chmurką. – Ostateczny efekt zależy – wbrew pozorom – nie tylko od pogody, ale i od umiejętnego wykorzystania dostępnej przestrzeni i zadbania o wszelkie dogodności dla pary i weselników – podpowiada nasza ekspertka – Karolina Dokić-Pietuszko z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele. Przeczytajcie, jak zaplanować ślub i wesele w plenerze.

Ślub cywilny w plenerze

W celu rezerwacji daty ślubu i ustalenia miejsca, należy udać się do USC w lokalizacji, w obrębie której para planuje zawrzeć związek małżeński. Nie obowiązuje tu rejonizacja, także – jako wielbiciele mazurskich jezior – możecie bez przeszkód wziąć ślub cywilny w plenerze na brzegu jednego z nich. Możliwe jest też wzięcie ślubu w parku, przydomowym ogrodzie lub na terenach zielonych pałacu, restauracji itd.

Niezbędnym elementem składnia podania o możliwość wzięcia ślubu poza murami USC, jest wniosek zaadresowany do kierownika urzędu, w którym trzeba podać proponowany termin uroczystości, jej lokalizację oraz uzasadnienie prośby. Na jakiej podstawie urząd wyda pozwolenie na ślub w wybranej przez Was lokalizacji? W świetle przepisów ślub musi odbyć się w miejscu, które nie zakłóca powagi ceremonii i zapewnia bezpieczeństwo wszystkich uczestników.

Na spotkanie z urzędnikiem należy zabrać dowody osobiste i skrócone akty urodzenia.

Urzędnicy na czas ślubu często wymagają odpowiedniego miejsca do podpisania dokumentów – stołu, krzeseł dla siebie, pary młodej i świadków oraz umieszczenia w widocznym miejscu godła (warunek konieczny) – ustalcie to z osobą, która będzie Wam udzielać ślubu, odpowiednio wcześniej.

– Jeżeli para chciałaby wypowiedzieć własne słowa przysięgi, będzie to możliwe po zakończeniu ceremonii z udziałem urzędnika stanu cywilnego. Coraz częściej też zdarza się, że urzędnicy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom narzeczonych i zgadzają się, a nawet sami proponują, aby własne słowa dopowiedzieć tuż po przysiędze określonej przez ustawodawcę – podpowiada Karolina Dokić-Pietuszko z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele.

Fot. Materiały prasowe

Ślub kościelny… poza kościołem?

Warto tu wspomnieć, że ślub kościelny to nazwa potoczna, właściwa to – ślub konkordatowy – jeśli mówimy o Kościele katolickim i ceremonii, która skutkuje zawarciem przez kobietę i mężczyznę związku małżeńskiego w świetle polskiego prawa.

Organizacja ślubu kościelnego poza obiektem sakralnym jest rzadko możliwa – według przepisów Prawa kanonicznego: „Małżeństwo pomiędzy katolikami lub pomiędzy stroną katolicką i niekatolicką ochrzczoną winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca lub proboszcza” (Kan. 1118, §1), ale również: „Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu” (Kan. 1118, §3).

Sporą szansę na otrzymanie zgody na ślub poza kościołem lub kaplicą mają pary, które wybiorą miejsca, w rozumieniu duchownych Kościoła katolickiego, uświęcone: oddaloną od głównych dróg wiejską kapliczkę, przykościelny ogród, itd.  Szczegóły należy ustalać z proboszczem parafii, w której będziecie brać ślub, ponieważ każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie.

Jak zorganizować wesele w plenerze?

Na początek, należy sobie odpowiedzieć na kilka pytań:

•          Na jakim terenie odbędzie się ceremonia i przyjęcie?

•          Jakie elementy przyjęcia będą konieczne do zorganizowania we własnym zakresie? Na przykład: pozwolenia, dostęp do prądu, toalety, rozwiązania awaryjne na wypadek pogorszenia się pogody?

•          Czy przyjęcie ma być luźnym party, czy nadal być utrzymane w konwencji tradycyjnego wesela? Dotyczy to nie tylko muzyki, doboru menu, ale i dopasowania odpowiednich mebli, które staną na świeżym powietrzu lub pod namiotami.

•          Czy ceremonia zaślubin odbędzie się w tym samym miejscu (cywilny w plenerze), czy w kościele.

Wesele w plenerze, ślub w plenerze - organizacja
Fot. Materiały prasowe

Co się przyda na wesele w plenerze?

Z wypożyczalni:

•          Namioty lub wiaty

•          Oświetlenie, nagłośnienie

•          Dostęp do prądu – agregat lub przedłużacze, aby móc czerpać prąd z pobliskiego budynku

•          Ogrzewacze

•          Meble – stoły, krzesła na czas posiłków, ale i coś do zorganizowania stref relaksu – pufy, leżaki, itp.

•          Zastawa stołowa – chyba, że zamawiacie usługę cateringową, wtedy firma dostarcza całość w komplecie

•          Ogrzewacze na wypadek niższej niż spodziewana temperatury

•          Wiatraki do podwieszenia w namiotach, aby powietrze nie stało „jak słup”

•          Wystarczająca liczba koszy na śmieci – także na terenie, gdzie goście mogą spacerować

•          Toalety – aktualnie można wynająć nawet bardzo eleganckie mobilne łazienki, z kilkoma kabinami, umywalkami z blatem i dużymi lustrami. Wskazane jest także zatrudnienie osoby dbającej na bieżąco o czystość kabin, umywalek i aby podłoga nie była śliska. Takimi sprawami nie powinniście martwić się ani Wy, ani świadkowie, ani – tym bardziej – rodzice.

Do kupienia na wesele w plenerze:

•          Polarowe koce dla gości na wypadek chłodu – mogą stanowić miły upominek, jeśli przewiążecie je tasiemką z karteczką z podziękowaniem

•          Wachlarze – na upalny dzień w sam raz! To także może być upominek w podziękowaniu za przybycie

•          Wszystko, co odgoni komary (repelenty w spreju i atomizerze, specjalne świece przeciw owadom, ewentualnie moskitiery przy wejściach do namiotów)

•          Parasole przeciwdeszczowe, a zarazem… przeciwsłoneczne – w kolorze lub wielobarwne poradzą sobie w obu sytuacjach. Czarnych i białych na ten dzień nie polecamy

Najpiękniejsze miejsca na ślub i wesele w plenerze

Możliwości co do rodzaju i lokalizacji miejsca na sam ślub jest wiele. Zanim jednak zaczniecie wykorzystywać swoją wyobraźnię, weźcie pod uwagę ograniczenia jakie stawia prawo. W ustawie znajdujemy wymóg co do miejsca: „(…) zapewnia zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński”.