Ten, kto z osobowością typu borderline spotyka się pierwszy raz, może przeżyć szok. Kluczowe jest zrozumienie, że nie należy traktować pewnych słów i zachowań, które kieruje do nas osoba cierpiąca na to zaburzenie, osobiście. Związek z partnerem, który ma borderline, jest olbrzymim emocjonalnym wyzwaniem i powinniśmy się dobrze zastanowić, czy jesteśmy mu w stanie podołać. Tu nie wystarczy kochać.


Zaburzenie osobowości typu borderline (BPD) może powodować szeroki zakres objawów, które możemy ogólnie podzielić na 4 główne obszary. Są nimi:

  1. niestabilność emocjonalna – psychologiczny termin to „rozregulowanie afektywne”
  2. zaburzone wzorce myślenia lub percepcji – „zniekształcenia poznawcze” lub „zniekształcenia percepcyjne”
  3. impulsywne zachowanie
  4. intensywne, ale niestabilne relacje z innymi

Emocjonalna niestabilność

Jeśli masz BPD, możesz doświadczać wielu często intensywnych negatywnych emocji, takich jak:

  • wściekłość
  • żal
  • wstyd
  • panika
  • traumatyczny lęk
  • długotrwałe uczucie pustki i samotności

W krótkim czasie przeżywasz duże wahania nastroju, nie potrafisz ich zatrzymać, zapanować nad nimi. Często zdarza się, że osoby z BPD mają myśli samobójcze, a kilka godzin później czują euforię i radość. Niektórzy czują się lepiej rano, inni wieczorem. Schemat jest różny, ale kluczową oznaką jest to, że twoje nastroje zmieniają się w nieprzewidywalny sposób.

Zaburzone wzorce myślenia

Różne rodzaje myśli mogą wpływać na osoby z BPD, w tym myśli:

  • drażniące – na przykład, że jesteś okropną osobą lub że nie istniejesz dla innych. Możesz nie być pewna tych myśli i instynktownie szukasz dowodów, że ​​nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością
  • krótkie epizody dziwnych doświadczeń — na przykład słyszenie przez kilka minut głosów gdzieś poza głową. Mogą one często brzmieć jak instrukcje, aby skrzywdzić siebie lub innych.
  • przedłużające się epizody dziwnych doświadczeń – podczas których możesz doświadczać zarówno halucynacji (głosów poza twoją głową), jak i niepokojących przekonań, których nikt nie może ci wyperswadować (takich jak przekonanie, że twoja rodzina potajemnie próbuje cię zabić)

Zachowania impulsywne

Jeśli masz BPD, istnieją 2 główne rodzaje impulsów, które mogą być niezwykle trudne do kontrolowania:

  • impuls do samookaleczenia – np. pocięcie żyletką lub przypalenie skóry papierosami; w ciężkich przypadkach, zwłaszcza jeśli czujesz się również bardzo smutna i przygnębiona, impuls ten może prowadzić do myśli samobójczych i prób samobójczych
  • silny impuls do angażowania się w lekkomyślne i nieodpowiedzialne czynności – takie jak upijanie się, nadużywanie narkotyków, wydawanie pieniędzy lub szaleństwo hazardu lub uprawianie seksu bez zabezpieczenia z nieznajomymi.

Niestabilne relacje

Jeśli masz BPD, możesz czuć, że inni ludzie cię opuszczają, kiedy najbardziej ich potrzebujesz, lub że są zbyt blisko i tą bliskością cię przytłaczają. Kochasz mocno i intensywnie, ale od miłości do nienawiści u ciebie zaledwie krok/

Kiedy ludzie boją się porzucenia, może to prowadzić do uczucia intensywnego niepokoju i gniewu. Możesz podejmować gorączkowe wysiłki, aby nie zostać samą. Nie jest ci obce:

  • ciągłe wysyłanie SMS-ów lub wydzwanianie do bliskich
  • nagłe telefony do tej osoby w środku nocy
  • fizyczna obecność, non stop
  • grożenie samookaleczeniem lub samobójstwem, jeśli ta osoba kiedykolwiek cię opuści.

Alternatywnie możesz czuć, że inni cię przytłaczają, kontrolują lub lekceważą, co również wywołuje intensywny strach i gniew. Możesz wtedy zareagować odrzuceniem emocjonalnym, odrzuceniem fizycznym lub używaniem słownej przemocy.

Te dwa wzorce mogą skutkować niestabilną relacją „miłość-nienawiść” z najbliższą osobą.

Wiele osób z BPD wydaje się mieć bardzo sztywny „czarno-biały” pogląd na związki. Albo związek jest doskonały i ukochana osoba jest cudowna, albo związek jest skazany na niepowodzenie i to z winy okropnego partnera. Partnerzy z tym zaburzeniem wydają się niezdolni lub niechętni do zaakceptowania jakiegokolwiek „kompromisu” w swoim życiu osobistym i związkach.