Trauma doświadczana przez Ukraińców może zostać przekazana przyszłym pokoleniom – ostrzegają polscy i amerykańscy naukowcy w liście opublikowanym na łamach „Nature Human Behaviour”. Ich zdaniem inwazja Rosji na Ukrainę może mieć ogromne implikacje dla zdrowia psychicznego na świecie.

„Ukraińska trauma z rąk Putina może być przekazana epigenetycznie przyszłym pokoleniom” – oceniają dr Ali Jawaid i doktorantka Magdalena Gomółka z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, oraz dr Anastasia Timmer z Uniwersytetu Stanu Kalifornia w Northridge (USA).

Wyjaśniają oni, że od czasu, gdy 24 lutego 2022 roku armia Władimira Putina najechała na Ukrainę, mieszkańcy tego kraju doświadczają „złożonej traumy”. Kombinacja zdarzeń – strach przed utratą życia i wolności, żałoba, rozłąka z rodziną, izolacja społeczna, przymusowa emigracja, i wiele innych – zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń zarówno natury fizycznej jak i psychicznej, w tym stanów lękowych, depresyjnych i zaburzeń stresu pourazowego.