Przychodzi taki moment w naszym życiu, w którym zaczynamy rozumieć: szczęście jest kwestią wyboru, a nie ślepego losu. To my determinujemy nasze szczęście, to my określamy, co nim jest, jaką formę ma przyjąć. Nie należy czekać, aż szczęście do nas przyjdzie, trzeba nauczyć się je zauważać – na każdym kroku.

Bądź z innymi, którzy sprawiają, że się uśmiechasz

Badania pokazują, że jesteśmy najszczęśliwsi, gdy przebywamy w pobliżu tych, którzy również są szczęśliwi. Trzymaj się zatem blisko tych, którzy są autentycznie, szczerze radośni. Czerpmy z tej pozytywnej energii. Cieszmy się szczęściem innych.

Trzymaj się swoich wartości

To, co uważasz za prawdziwe, to, o czym wiesz, że jest sprawiedliwe, i to, w co wierzysz, to twoje wartości. Traktuj je jako życiowe wytyczne, nie rezygnuj z nich. Jasne, czasem pewne poglądy trzeba zrewidować, pewne sprawy przeanalizować jeszcze raz. Ale fundamenty pozostaw niezmienione. To na nich budujesz siebie i swoje relacje z innymi. To one podpowiadają ci jak postąpić w trudnej sytuacji.

Uwierz w karmę

Wiara w to, że dobro wysłane w świat w jakiś sposób do nas wróci, jest budująca i pomaga przetrwać trudne momenty. Uszczęśliwia nas, bo nadaje sens naszym działaniom i decyzjom. Pokazuje też, że należymy do tego świata, że jesteśmy jego ważnym elementem. W tej układance liczymy się wszyscy.

Wyobrażaj sobie najlepsze, nie myśl o najgorszym

Nie bój się podejmować ryzyka, które może przybliżyć cię do realizacji twoich planów. Miej zaufanie do siebie, ufaj też własnym umiejętnościom i wiedzy. Miej też w pamięci te wszystkie dobre dusze, które są obok, gotowe ci pomóc. Rób rzeczy, które kochasz. Może nie możesz codziennie skakać ze spadochronem lub brać urlopu o każdej porze roku, ale jeśli od czasu do czasu będziesz robić rzeczy, które cię uszczęśliwiają, odkryjesz sens życia.

Posłuchaj swojego serca, intuicji

Jesteś jedyną osobą, który wie czego pragnie i co ją uszczęśliwia. Twoja rodzina i przyjaciele mogą myśleć, że byłabyś świetna w tym czy tamtym, ale tak naprawdę tylko ty możesz zdecydować to jest dla ciebie najlepsze. Jesteś odpowiedzialna za swoje szczęście. Kiedy zdasz sobie z tego sprawę, zrozumiesz, że masz wystarczająco dużo, aby osiągnąć to, o czym marzysz. Przestań obwiniać za swoje niepowodzenia innych lub cały świat, a znajdziesz odpowiedzi na ważne pytania.

Pielęgnuj miłość do prostych przyjemności

Spotkania z tymi, którzy cię kochają, cenne wspomnienia, głupie dowcipy, ciepłe dni i gwiaździste noce — to są momenty, które naprawdę się liczą. To dla nich warto żyć, starać się, pielęgnować relacje z bliskimi, rozwijać się… Ciesz się smakiem porannej kawy, wieczornym mruczeniem kota, zapachem nowej książki.


Szczęście i spełnienie są w twoim zasięgu, czasami tylko nie potrafisz ich dostrzec. Najważniejsze, to dobrze poznać siebie i swoje potrzeby. I nie pozwalać innym przejąć kontroli nad swoim życiem.