Seksuolodzy z UAM w Poznaniu poszukują braci i sióstr osób wykorzystanych seksualnie w dzieciństwie. W ramach swoich badań chcą zbadać doświadczenia takich osób. Mają nadzieję, że dzięki projektowi wypracują strategie wsparcia.

Badania – realizowane online – prowadzą naukowcy z Zakładu Seksuologii Społecznej i Klinicznej Wydziału Psychologii i Kognitywistyki UAM w Poznaniu. Wziąć mogą w nich udział osoby, które skończyły 18 rok życia.

„Prowadzony przez nas projekt badawczy dotyczy doświadczeń braci i sióstr osób, które w dzieciństwie zostały wykorzystane seksualnie. Doświadczenia rodzeństwa, jak dotąd, w niewielkim stopniu były przedmiotem analiz naukowych, w związku z czym niewiele wiadomo na ich temat – mówi dr Monika Zielona-Jenek. – Celem naszego projektu jest lepsze zrozumienie doświadczeń rodzeństwa oraz – na tej podstawie – zidentyfikowanie ich potrzeb wsparcia” – dodaje naukowczyni cytowana w komunikacie UAM.

Jak informują seksuolodzy, badania w tej grupie są w Polsce prowadzone po raz pierwszy, a i na świecie rozpoczęły się niedawno. „Zależy nam, by dotrzeć do jak największej liczby osób, których dotyczy projekt, by mogły wypowiedzieć się w sprawie swoich doświadczeń” – podkreśla dr Zielona-Jenek. Jak dodaje, takie osoby wcześniej w badaniach były niezauważane, w tle swojego bezpośrednio poszkodowanego rodzeństwa. „Być może dlatego tak trudno jest nam do nich dotrzeć – przypuszcza dr Zielona-Jenek.

Pytana o przyczyny podjęcia akurat tak trudnego tematu badawczego, dr Monika Zielona-Jenek wyjaśnia: „Zarówno jako badaczki, jak i jako klinicystki zauważamy, że seksualne wykorzystanie dziecka oddziałuje także na jego otoczenie. Funkcjonowanie osób dotkniętych seksualnym wykorzystaniem stanowi przedmiot badań od kilku dekad, co pozwala na budowanie strategii diagnostycznych i interwencyjnych opartych o ugruntowaną wiedzę naukową. Sytuacja dotycząca znaczenia takiego wydarzenia w życiu bliskich dziecka jest jednak odmienna” – mówi dr Zielona-Jenek.

Prowadzone przez zespół naukowców badanie jest podporządkowane dwóm celom: poznawczemu (lepszemu zrozumieniu, jak dalece i w jakiej formie zaistnienie wykorzystania seksualnego dziecka ma wpływ na inne osoby z jego otoczenia, tu: na inne dzieci w rodzinie), a także aplikacyjnemu. Badacze zakładają, że zgromadzone dane empiryczne pozwolą kształtować oparte na wiedzy naukowej strategie pomocy rodzinom dzieci wykorzystanych seksualnie.

Dodatkowe informacje o projekcie oraz możliwość zgłoszenia udziału w nim znajdują się na stronie Zakładu. O projekcie można także przeczytać na Facebooku

Badania realizowane w Polsce są częścią projektu międzynarodowego, którego głównym koordynatorem jest dr Rosaleen McElvaney (School of Nursing and Human Sciences, Dublin City University). Kierowniczką projektu na UAM jest prof. Maria Beisert.

PAP – Nauka w Polsce

lt/ ekr/

Źródło: https://naukawpolsce.pap.pl/