Psychopata jest pozbawiony uczuć wyższych, posiada na ogół bardzo wysoki wskaźnik inteligencji. Nie przeżywa skutków własnych czynów, za to wie, jak nie wolno postępować, dlatego za swój czyn odpowiada jak każdy inny przestępca – powiedział PAP dr Leszek Woszczek. „Psychopaci są z definicji wybitnymi manipulatorami, bywają chłodni i nieprawdopodobnie wyrafinowani” – powiedział PAP dr Leszek Woszczek z Uniwersytetu Śląskiego.

Podkreślił, że z informacji podawanych w mediach wynika, że Anders Behring Breivik, który w piątek dokonał dwóch zamachów w Norwegii, był bardzo spokojny, opanowany, koleżeński i precyzyjny w pracy. „Być może właśnie w taki sposób manipulował innymi” – ocenił rozmówca PAP.

Zauważył, że z drugiej strony zamachowiec planował i przygotowywał się do zamachu. „To z punktu wiedzy o psychopatii jest zrozumiałe, ale niewybaczalne. Psychopata jest z definicji pozbawiony uczuć wyższych, a jednocześnie często posiada bardzo wysoki wskaźnik inteligencji. Z definicji nie przeżywa skutków własnych czynów, ale wie i rozumie, jak nie wolno postępować. Dlatego nic go nie usprawiedliwia” – podkreślił dr Woszczek.