Intuicja i racjonalne myślenie to dwie osobne ścieżki, które muszą jednak być w interakcji ze sobą, abyśmy mogli podejmować trafne decyzje – mówi badaczka. Jak zaznacza, intuicję można badać za pomocą twardych danych, np. mierząc przewodnictwo skórne.

Co powoduje, że niektórzy podejmują trafne decyzje zarówno w życiu zawodowym i prywatnym, a inni popełniają błąd za błędem? Jedni na podstawie niewielu informacji potrafią postawić trafną diagnozę, a drugim nawet solidna analiza nie przynosi odpowiedzi na pytanie? Instynkt, szósty zmysł, przeczucie, intuicja? Ta ostatnia, choć wydaje się czymś nieuchwytnym, co trudno badać za pomocą wymiernych danych, już od jakiegoś czasu jest pod lupą badaczy. Wśród nich jest Matylda Gerber ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, która zajmuje się badaniami intuicji.

„Postrzegam intuicję jako mechanizm, który wspiera proces podejmowania przez nas decyzji. Komunikuje się on z nami poprzez emocje: uważaj na to, podążaj za tym. Bazuje na głębokiej analizie posiadanego przez nas doświadczenia, ale przebiega w bardzo szybki i nieświadomy sposób” – mówi PAP Matylda Gerber.