Czy ktoś ci kiedyś powiedział, że jesteś swoim największym wrogiem? Każdy z nas ma jakieś autodestrukcyjne nawyki, jednak nie każdy zdaje sobie z tego sprawę i potrafi z nimi walczyć. Prawdopodobnie słyszałaś już to stwierdzenie raz lub dwa.  Jeśli pragniesz żyć jak najlepiej, ​​nie możesz po prostu żyć starym stylem życia. Sprawdź, jak najczęściej sama powstrzymujesz się przed tym, co dla ciebie dobre.

Jeśli chcesz wznieść się ponad normę i być „wyjątkowym”, czy jak postrzegasz innych: „szczęściarzem”, musisz przyjrzeć się temu, co robisz. Czy marnujesz swój czas, czy liczysz się z każdą minutą? Jeśli chcesz osiągać wielkie cele i spełniać swoje marzenia (tak, same się nie spełnią, to bajki), pora pozbyć się hamujących cię nawyków autodestrukcyjnych

11 autodestrukcyjnych nawyków, które odbierają szczęście (i trzymają cię w miejscu)

Idealne życie, idealny człowiek nie istnieją. Na szczęście istnieją sposoby na kontrolowanie swoich destrukcyjnych zachowań. Po co? Po to, by nie sterowały twoimi wyborami. By twoje życie nie było do nich uzależnione.

Oto najczęstsze problemy, do których przezwyciężenia powinnaś dążyć.

1. PORÓWNYWANIE SIĘ Z INNYMI

Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma… Gdzie indziej trawa jest bardziej zielona… Już wiesz dlaczego porównywanie się do innych jest totalnie bez sensu? Tracisz czas, obniżasz często własne poczucie wartości, próbujesz się wpasować w cudze ramy. Po co?

Czy to, jak żyje lub wygląda ktoś inny powinno kierować TWOIM życiem? Pora zadbać o własne życie, a nie żałować, że nie jest takie jak… jeśli zależy ci na zmianie – zmieniaj! Nie przeglądaj się w cudzych oczach, to tobie ma być dobrze.

2. ZWLEKANIE

Słynne „pomyślę o tym jutro” nie rozwiązało jeszcze żadnego problemu, nie spełniło żadnego marzenia ani dodała nikomu odwagi czy otuchy. Odkładanie potrafi nieźle uzależnić. Nie zwlekaj, życie masz tylko jedno i ono nie zaczeka.

3. MARTWIENIE SIĘ O JUTRO

Co będzie, to będzie. I jeśli zastanowisz się logicznie, na niewiele rzeczy w życiu masz wpływ. Na siebie. Zamartwianie się o wszystko, to najskuteczniejszy hamulec świata. Nie rób sobie tego. Czarnowidztwo usadzi cię w prywatnym więzieniu. Jak mawiał ksiądz Jan Kaczkowski:

„Tylko nie martw się przez cały dzień. Wyznacz sobie na to godzinę, a potem ciesz się życiem…”.

4. PROWADZENIE SIEDZĄCEGO TRYBU ŻYCIA

Oj, drażliwy temat. A jednak. Jeśli się nie rusza poziom „chcenia” drastycznie spada. Nie ma w tym żadnej magii i tajemnicy. Nasza psychika zależy od fizycznej formy. Jeśli zasiądziesz tyłkiem na kanapie, twoja głowa z nim tam zostanie. Więc pora się ruszyć – choćby na spacer!

5. SAMOKRYTYKA

6. NIEKONTROLOWANE WYDATKI

Nie ma niczego złego w robieniu zakupów, dopóki nie stają się one sposobem na życie. I choć podobno od przybytku głowa nie boli, w rzeczywistości jest odwrotnie. Rzeczy materialne w nadmiarze potrafią nas mocno zniewolić. W rzeczywistości to sposób autonagradzania się, rekompensaty za coś, co boli czy uwiera.  Wiele osób traktuje zakupy jako hobby, aby radzić sobie ze stresem.

Takie mechanizmy mogą prowadzić do utraty kontroli i do problemów z finansami. Dodatkowo, jeśli całą swoją uwagę koncentrujemy na posiadaniu rzeczy i przedmiotów, zaczynamy niezdrowo się do nich przywiązywać.

7. UŻALANIE SIĘ NAD SOBĄ

To wyjątkowo szkodliwy nawyk. Dlaczego? Bo szkodzi i tobie i twojemu otoczeniu. Narzekactwo pozwala ci zostać w bezpiecznej beznadziei. Jest źle, ale nasz to miejsce na wylot, tu nic cię nie zaskoczy. Jeśli będziesz wciąż narzekać zamiast działać, utkniesz na dobre.

Dodatkowo pesymizm i negatywne nastawienie będą odciągać się od poprawienia i zmiany tego, co cię boli. Nie rob sobie tego. Zrób eksperyment – spróbuj przez tydzień nie narzekać i zobacz, co się wydarzy. Jest tylko jeden warunek, bądź ze sobą szczera, pilnuj się i trzymaj z dala od użalania się nad sobą.

8. PERFEKCJONIZM

Jak to? – zapytacie. A tak to. Jeśli wydaje ci się, że perfekcjoniści mają wszystko, jesteś baaardzo, baaardzo daleko od prawdy. Perfekcjoniści słono płaca za swoją pozorną doskonałość. Ciągły wyścig w byciu idealnym i podziwianym przez wszystko nie ma nic wspólnego ze szczęściem. Zamyka za to skutecznie na planecie: żyjesz, by zadowolić innych.

9. ZANIEDBYWANIE ZDROWIA PSYCHICZNEGO

Jeszcze nie tak dawno, zdrowie psychiczne było tematem tabu. Wciąż części z nas trudno przyznać się nawet do złego samopoczucia.

Twój umysł jest tak samo ważny, jak reszta twojego ciała i tak samo może zachorować i wymagać leczenia. Jeśli zauważysz, że twoje procesy myślowe i ogólne samopoczucie psychiczne nie są prawidłowe, musisz poszukać pomocy, zanim te autodestrukcyjne myśli nasilą się. Czasem nie potrafimy sobie sami pomóc – i nigdy nie powinniśmy się tego wstydzić. Nie musisz udawać, że wszystko jest w porządku, jeśli tak nie jest. Pozwól sobie na szczęście, to prawdziwe, i poszukaj pomocy.

10. IZOLACJA SPOŁECZNA

Ostatni rok wszystkim udowodnił, że potrzebujemy drugiego człowieka bardziej niż kiedykolwiek. Izolowani się od innych wpływa bardzo negatywnie na naszą kondycję psychiczną, ogranicza nas, odbiera pewność siebie, śmiałość, radość. Nie zamykaj się przed światem z własnej woli, nigdy!