Otwieram oczy. Właściwie zmuszam się do tego, bo przez zaciśnięte powieki czuję jasne promienie słońca. Noc znów skończyła się za szybko. Spryciarz kot dobrze wie, że to jego szansa. Szelest kołdry zwiastuje rychłe śniadanie. Przeciąga się więc niespiesznie, udając, że chodzi tylko o kilka pieszczot. Nie ma już odwrotu, trzeba wstać. Tak jak każdego poprzedniego dnia toczyć walkę z samą sobą o dobry dzień, pozytywne myśli. Dla siebie, dla mojej córki. Żeby jej życie było lepsze, łatwiejsze. Żeby jej wybory były prostsze niż moje.

Jestem silna. Jestem silna, bo podniosłam się po życiowych ciosach i przemocowym związku. Jestem silna, bo sama wychowuję córkę i mimo trudnych momentów, mam z nią dobry kontakt. Jestem silna, bo bronię swoich przekonań i wartości. Jestem silna, bo w głębi kocham siebie. Jestem silna, bo walczę.

Kochana Córko, chciałabym nauczyć cię, że:

1. Szczęście nie jest czymś, co dostajemy od losu. Szczęście tworzymy sami

Szczęśliwe życie nie tworzy się samo. Wymaga ciężkiej pracy, wytrwałości, decyzji. Potrzeba odwagi, aby znaleźć coś dobrego i pozytywnego w pozornie beznadziejnych sytuacjach. Zobacz, jak budujemy nasze szczęśliwe, spokojne życie, krok po kroku.

2. Dobrze jest polegać na innych

Silna osoba wie, że wsparcie innych jest ważne. Nie powinnaś bać się prosić o pomoc. Nie wstydz się być człowiekiem z krwi i kości. Kimś, kto czasem nie ma już siły.

3. Światu potrzebna jest życzliwość i konsekwencja

Nie nienawidź, nawet swoich wrogów. Wiesz, w życiu naprawdę różnie się układa. Nigdy nie wiesz, z kim łączą cię podobne emocje i doświadczenia. Skup się na tym, co dobre i pozytywne i konsekwentnie dąż do realizacji tego, na czym ci zależy. Rezultaty w końcu przyjdą, nawet jeśli trzeba będzie czekać nieco dłużej.

4. Zachowaj nadzieję. W końcu wszystko się ułoży

Miej, tak jak ja, proste poczucie zaufania do wszechświata. Nim naprawdę kierują proste prawdy i mechanizmy. Dobro w końcu wróci…

5. Nie żyj przeszłością – tym, co było

Gdyby to miało znaczenie, można by to nazwać tym „co jest”. Ważna jest chwila obecna i to, co przed nami, a nie tęsknota za utraconymi możliwościami, miłościami, które minęły i ża za błędy, których już nie naprawimy. Wiem, to jest pewnie jedna z najtrudniejszych emocjonalnie rzeczy. Wymaga praktyki. Zacznij już dziś, a przede wszytskim naucz się wybaczać. I nie patrz wstecz, jeśli nie przynosi ci to nic dobrego.

6. Bycie kobietą nie zawsze jest łatwe

Ale bycie mężczyzną też do łatwych nie należy. Wymagaj szacunku i traktuj innych z szacunkiem. Naucz się stawiać granicę, mów głośno o tym, czego nie akceptujesz. Pomogę ci się tego nauczyć.

7. Siła i wrażliwość mogą – i powinny – współistnieć

Inteligencja emocjonalna i zdolność empatii nie są słabością. To jest siła, która pomaga ci lepiej rozumieć innych, patrzeć na świat z dystansem do własnych emocji, nie oceniać pochopnie.

8. Najważniejszą osobą, z którą możesz zbudować relację, jesteś Ty sama

Dla silnych kobiet miłość własna jest priorytetem. To ciężka praca. Świat i otoczenia nam tego nie ułatwiają. Częścią miłości własnej jest dbanie o swoje zdrowie i o to, by mieć wokół siebie życzliwych ludzi.

9. Jesteś wystarczająca

Nie potrzebujesz nikogo, by cię dopełnił. Jesteś całością. Wystarczysz taka, jaka jesteś. Związek nie stanowi o twojej wartości, nie dopełnia cię. Dobry związek to wspaniały bonus, dodatek, który daje ci dodatkową motywację, miłość, satysfakcję i szczęście.

10. Bezwarunkowa miłość istnieje

Miłość prawdziwa taka właśnie jest. Nie czeka, aż się zmienisz, akceptuje i trwa obok, niezależnie, czy odnosisz sukces, czy porażkę. Z przyjaznią jest podobnie, Kochanie…

Lubię wchodzić rano do twojego pokoju. Odgarniam ci włosy z czoła, patrzę jak powoli budzisz się ze snu. Chciałabym nauczyć cię, jak być silną. Chcesz?