Długi czerwcowy weekend przed nami. Polacy po miesiącach zamknięcia planują już swoje letnie urlopy – chęć wyjazdu deklaruje 46% badanych[1]. Większość z nich myśli, by czas ten spędzić w naszym kraju. Dlaczego zatem nie odwiedzić najbardziej zróżnicowanego pod względem geograficznym regionu w Polsce? Mowa o Kaszubach Północnych!

Aktywny odpoczynek w otoczeniu pięknej przyrody – czyż nie brzmi wspaniale? To wszystko jest w zasięgu ręki i znajduje się właśnie na Kaszubach Północnych. Specjalnie przygotowany poradnik ułatwi zwiedzanie tego pięknego regionu. Trzydniowa wycieczka to idealny pomysł na nadchodzący długi weekend.

Dzień 1. – Rozewie i Władysławowo

  • Dolina Chłapowska co roku przyciąga do siebie turystów z całej Polski i za granicy. A my dobrze wiemy, dlaczego! Widoki zapierają dech w piersiach, a przyroda tętni życiem – w okresie wiosenno-letnim dolina dosłownie rozkwita. Na zwiedzających czekają odpowiednio oznaczone szlaki spacerowe, pełne malowniczych krajobrazów. Park zlokalizowany jest na tzw. Kępie Swarzewskiej, a główne wejście do rezerwatu znajduje się w samym sercu Chłapowa.
  • Latarnia morska Rozewie to obowiązkowy punkt podczas zwiedzania Nordy – w końcu to najstarsza tego typu budowla na polskim wybrzeżu! W środku znajdziecie małe muzeum, a z jej szczytu możecie podziwiać rozległą panoramę okolicy.
  • Dom Rybaka we Władysławowie – obecnie siedziba Urzędu Miejskiego. Z należącej do budynku wieży widokowej rozpościera się niezwykły widok na panoramę miasta, Bałtyk, Zatokę Pucką i Półwysep Helski.

Dzień 2. – Hel

  • Fokarium – od tego miejsca zacznijcie zwiedzanie Helu! Dzięki tej wycieczce poznacie nie tylko foki oraz ich naturę i historię, ale także dowiecie się więcej o problemach przyrody Bałtyku. Odwiedzenie placówki to niezapomniana przygoda, zarówno dla małych jak i dużych.
  • Ulica Wiejska – tam poczujecie klimat Pomorza stworzony przed domki rybackie z końca XVIII i początku XIX wieku.
  • Muzeum Rybołówstwa to kolejna propozycja turystyczna, a jego siedziba znajduje się w budynku poewangelickiego Kościoła. Przed obiektem powita Was pomnik Neptuna – kopia rzeźby Fontanny Neptuna, znajdującej się w Bolonii. W muzeum cofniecie się w czasie i poznacie historię Bałtyku, zagadnienia związane z rybołówstwem i kulturą rybacką, a także dzieje Mierzei Helskiej.
  • Plaża – na koniec dnia zachęcamy Was do odwiedzenia jednej z pięknych plaż na Półwyspie Helskim, w Juracie lub Jastarni! Plaże od strony Zatoki są popularne wśród miłośników sportów wodnych. Szersze plaże za strzeżonymi kąpieliskami znajdują się od strony otwartego morza. Tu można odpocząć i przy dobrej pogodzie złowić trochę słońca!
Fot. Materiały prasowe

Dzień 3. – Puck i okolice

  • Rezerwat Beka – to idealne miejsce na relaksujący spacer. Na jego terenie oraz w najbliższym otoczeniu występuje blisko 200 gatunków ptaków. Ale pamiętajcie! Po rezerwacie poruszamy się tylko pieszo po wyznaczonych ścieżkach turystycznych.
  • Osada Łowców Fok – to miejsce, obok którego nie można przejść obojętnie! Park Kulturowy Rzucewo to prawdziwa kopalnia historycznych ciekawostek. W obiekcie obejrzycie liczne wystawy archeologiczne oraz spacer edukacyjny „Szlakiem łowców fok”, na którym znajdziecie zrekonstruowane obiekty z epoki kamienia.
  • Muzeum Ziemi Puckiej – ma ono cztery oddziały, w tym dwa w samym Pucku, Kamienicę Mieszczańską i Szpitalik. W Szpitaliku zobaczycie zbiory etnograficzne, prezentację sztuki ludowej oraz poznacie tematy związane z regionalizmem kaszubskim. Drugi oddział znajduje się w odrestaurowanej kamienicy mieszczańskiej. Obejrzycie tam wystawę poświęconą tradycji pszczelarstwa i pasiecznictwu pomorskiemu.

Te trzy dni na Kaszubach Północnych to idealny pomysł na długi czerwcowy weekend. Po miesiącach zamknięcia warto spędzić czas w otoczeniu przyrody, natury i historii jednego z najciekawszych regionów w Polsce.