Jeśli szukasz opcji na bezpieczne i interesujące wakacje, Dubaj wydaje się idealnym rozwiązaniem. Możesz skorzystać z bezpiecznych i wygodnych połączeń lotniczych liniami Emirates z Warszawy do Dubaju. Poniżej kilka praktycznych wskazówek przydatnych przy planowaniu podróży.

Pomocne wskazówki

Obywatele polscy nie potrzebują wizy, by móc dostać się do Dubaju. Mogą tam przebywać do 90 dni w trakcie 6 miesięcy. Do przekroczenia granicy, potrzebny jest jednak paszport. Warto zwrócić uwagę na datę jego ważności – powinien być ważny jeszcze przynajmniej 6 miesięcy od daty wjazdu do Emiratów.

W związku z pandemią wirusa Covid-19, turyści lądujący w Dubaju powinni być zbadani pod kątem obecności wirusa. Ma to na celu zapewnić bezpieczeństwo podróżnym, wszystkich odwiedzającym oraz całej społeczności zamieszkującej Dubaj. Wynik negatywnego testu na Covid-19 jest konieczny dla przylatujących pasażerów, ale także pasażerów tranzytowych, którzy mają międzylądowanie w Dubaju i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dotyczy to obywateli UE, rezydentów i turystów, niezależnie od państwa, z którego przyjeżdżają. Długa lista placówek, w których można wykonać test na obecność wirusa dostępna jest pod linkiem.

Warto pamiętać, że w Dubaju korzysta się z gniazdek typu G, takich samych jak w Wielkiej Brytanii. Żeby używać polskich sprzętów, warto zabrać ze sobą odpowiedni adapter.

Waluta

Walutą Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest dirham (AED), 1 dirham dzieli się na 100 filsów. Bardzo łatwe jest przeliczanie dirhamów na złotówki, ponieważ 1 dirham to niewiele ponad 1 zł.

Czas i szczegóły dotyczące transportu

Różnica czasu między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a Polską to 2 godziny. W Dubaju nie ma rozróżnienia między czasem letnim a zimowym, więc między październikiem a marcem ta różnica wynosi 3 godziny. Warto wiedzieć, że tydzień pracy w Dubaju zaczyna się w niedzielę, a kończy w czwartek, w weekend transport publiczny może działać w innych godzinach. Godziny pracy metra są krótsze w piątki, pierwszy skład odjeżdża o godzinie 10, podczas gdy w ciągu tygodnia już o 7 rano. Co ciekawe, najbardziej powszechnym sposobem przemieszczania się w Dubaju pozostają taksówki, są bardzo tanie i łatwe do znalezienia.

Fot. Materiały prasowe

Pogoda

Dubaj jest zawsze słoneczny, ma jednak 2 pory roku – lato i zimę. Lato zaczyna się w ostatnim tygodniu kwietnia i kończy w pierwszym tygodniu października. Zima trwa od października do marca. Zima jest idealnym momentem na aktywności na zewnątrz ze względu na sprzyjającą pogodę.

Kuchnia

Indyjskie przyprawy, perskie składniki i międzynarodowy styl życia mają wpływ na kuchnię Dubaju. Można śmiało powiedzieć, że kuchnia jest tak kosmopolityczna jak kultura miasta. Możesz wybierać z szerokiej gamy restauracji należących do znanych osobistości i ogromnej różnorodności potraw z Bliskiego Wschodu. Warto też spróbować street foodu!

Fot. Materiały prasowe

Co trzeba zobaczyć?

Dubaj jest znany ze swoich atrakcji, wśród nich znajdziemy m.in.:

  • Burdż Chalifa, najwyższy budynek świata.
  • Burdż Al Arab, luksusowy hotel, znany jako jedyny 7-gwiazdkowy hotel świata. Kształt konstrukcji przypomina żagiel statku.
  • Palma Jumeirah, najbardziej oryginalna wśród Wysp Palmowych, położona u wybrzeża Dubaju.
  • Dubai Mall, największe na świecie centrum handlowe. Poza pięknymi alejkami pełnymi luksusowych sklepów, można tutaj znaleźć ogromne akwarium.
  • Mul al-Imarat, centrum handlowe ze stokiem narciarskim i pingwinami spacerującymi po śniegu.

Dubaj jest jednym z pierwszych miast na świecie, które otrzymało oznaczenie „Safe Travels” od Światowej Rady Podróży i Turystyki (WTTC). To potwierdzenie wszechstronnych i skutecznych działań podjętych przez władze, które mają na celu zapewnienie gościom zdrowia i bezpieczeństwa. 

W trakcie pobytu w Dubaju warto odwiedzić pobliską pustynię oraz góry Hatta.

Fot. Materiały prasowe