Sezon wakacyjny w pełni. Większość Polaków właśnie teraz wybiera się na urlop, ale niestety nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli. Odwołany lot, problemy z biurem podróży, hotel, który wygląda zupełnie inaczej niż na stronie internetowej. Co możemy w tej sytuacji zrobić? Jakie kroki prawne możemy przedsięwziąć? Na te pytania odpowiada dr Paweł Mazur – prawnik z Uniwersytetu SWPS. 

Lato to okres wzmożonego ruchu turystycznego. Większość z nas na jakiś czas porzuci mury uczelni lub korporacyjne biurka, by choć na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości w górach, nad jeziorem czy nad morzem. Niestety wymarzony urlop zmienia się niekiedy w koszmar i staje się źródłem stresu i rozczarowań. Ograniczona liczba wolnych dni oraz wysokie wydatki poniesione na wyjeździe (zwłaszcza w czasach szalejącej inflacji) powodują, że zmarnowany urlop jest szczególnie nieprzyjemnym przeżyciem. 

Problem ten dostrzegł ustawodawca, co doprowadziło do stworzenia regulacji prawnych, dotyczących różnego rodzaju wyjazdów i podróży. Poniżej przedstawiamy te z nich, o których powinien pamiętać każdy, kto zamierza spakować walizki i udać się na wyczekiwane wakacje – podkreśla prawnik.