Różnorodność i wielokulturowość to pierwsze co przychodzi do głowy, kiedy mówimy o Kanadzie. Kraj przepełniony społecznością wielorasową i wielowyznaniową. Ponad 40 zróżnicowanych kultur i harmonia życia, która przyciąga coraz większe tłumy. Co warto wiedzieć zanim udamy się w podróż to tak zróżnicowanego kraju?

Na kulturę Kanady wpływ mają przede wszystkim imigranci, którzy już nie tylko pochodzą z Europy i takich krajów jak Wielka Brytania, Francja czy Irlandia, ale w ostatnich latach również z Azji, Afryki czy Karaibów. Wszyscy przywieźli ze sobą swoje zwyczaje i tradycje. Dlatego w Vancouver świętuje się chiński nowy rok a Caribana obchodzona jest w Toronto.

Photo by Sidra Saeed on Unsplash

Znakiem rozpoznawczym Kanady jest wiele obszarów dzikiej natury i niezamieszkanej powierzchni, która zajmuje aż 70% powierzchni kraju. Jednym z najbardziej malowniczych miejsc jest Park Narodowy Banff w Górach Skalistych i wodospad Niagara na granicy Kanady i USA. Istnieje aż 18 miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kanada jest częścią kontynentu północnoamerykańskiego, w której występuje 6 stref czasowych, a Toronto, dynamicznie rozwijająca się me­tropolia, będącą handlowym i finansowym centrum Kanady, zostało uznane za najbardziej wielokul­turowe miasto świata.

Aglomerację zamieszkuje ponad 6 milionów mieszkańców, a ONZ nadało mu tytuł World’s Most Multicultural City. W mieście żyje ponad 150 grup etnicznych. Warto również wspomnieć, że Toronto to jedna z najbardziej zielonych metropolii na świecie, według statystyk na każdego mieszkańca przypada aż 10 drzew.

Przebywając w Kanadzie nie można ominąć oczywiście wodospadu Niagara, leżącego na granicy kanadyjsko-amerykańskiej. To jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych atrakcji zarówno Kanady jak i USA. Niagara płynąca z jeziora Erie do jeziora Ontario, pokonuje ponad stumetrową różnicę poziomów przelewając z hukiem w każdej sekundzie dwa miliony litrów wody. Potężny przygotowany przez naturę spektakl jest warty obejrzenia – komentuje Ewa Gajewska z biura podróży CT Poland.

“Niagara Falls” to oficjalna nazwa trzech kaskad tworzących wspólnie system o nazwie “Wodospady Niagara”. Najmniejszy z nich, zwany American Bridal Veil (welon panny młodej) mający 60 metrów wysokości i 300 szerokości, rozdzielony wąską wyspą o nazwie Luna, znajduje się w całości na terytorium USA. Najbardziej znany i uznawany przez turystów za ten właściwy znajduje się po stronie kanadyjskiej. Nazywa się Horseshoe Fall  (podkowa) i ma prawie 900 metrów szerokości i 49 m wysokości.

Warte zobaczenia w Kanadzie jest również miasto Vancouver, gdzie morze spotyka góry. Ósma pod względem wielkości i trzecia pod względem ludności aglomeracja tego kraju. Niektórzy nazywają Vancouver „miastem mostów”, ze względu na 10 (znaczących) mostów (licząc z wiszącymi Capilano i Lynn Canyon). Do atrakcji turystycznych zalicza się w Vancouver wspaniałe parki z najważniejszym Parkiem Stanleya, który możemy zobaczyć w skrajnie zachodniej części półwyspu i gdzie można podziwiać najpiękniejsze zachody słońca. Warto również udać się do Dr Sun Yat Sen Classical Garden – chińskiego ogrodu, który jest pierwszym prawdziwym i klasycznym tego rodzaju miejscem, które powstało poza granicami Chin. Ogród w Vancouver powstał w stylu dynastii Ming.

Kanada to również raj dla turystów, którzy chcą mieć kontakt z naturą. Fascynujący, zróżnicowany geograficznie, który posiada zarówno góry, lasy, jeziora jak i wodospady. Zachęca do aktywnej turystyki: wspinaczki, spływów kajakowych lub trekkingu. W Kanadzie znajduje się ok. 50 parków i rezerwatów narodowych, a także najdłuższy szlak rowerowy świata.– wyjaśnia Ewa Gajewska z biura podróży CT Poland.