Imponujące szczyty, idylliczne górskie jeziora i alpejskie pastwiska z prawdziwego zdarzenia: Pitztal to jedna z najpiękniejszych dolin bocznych w Alpach Wschodnich. Chętni mogą nawet zanurzyć się w lodowej krainie, jaką znajdą także w środku lata na najwyżej położonym w Tyrolu lodowcu.

Ukryta między dolinami Ötztal a Kaunertal, dolina Pitztal jest niczym inny świat. W górę prowadzi tylko jedna droga. Góry wznoszą się stromo na lewo i na prawo, a widok imponujących wodospadów urzeka raz za razem. Droga prowadzi przez piękne wioski z kościołami, zajazdami i tradycyjnymi zagrodami. Przez 40 kilometrów, potem jest koniec. Aby dostać się dalej, trzeba skorzystać z kolejki górskiej. Na szczycie czeka najwyżej w Austrii położona kawiarnia. Nazywa się „Das 3440” – jest to nawiązanie do dokładnej wysokości, na której się znajduje. Dolina jest ponadto częścią regionu historycznego, jakim jest Dach Tirols. Rozpościerająca się stąd panorama jest wręcz nie do opisania. Od Zugspitze po Dolomity czy masyw Ortler, wszystko wydaje się być u Twoich stóp.

Co powiesz na małe safari po lodowcu z doświadczonymi przewodnikami? Podczas wędrówki po lodzie i śniegu urlopowicze poznają wiele ciekawych faktów. Istnieje nawet możliwość zejścia po linie w dół szczeliny. To niezapomniane przeżycie oferowane jest w miesiącach letnich.

Ci, którzy wolą poruszać się samodzielnie, mogą wybrać się do największego naturalnego jeziora górskiego w Austrii. Jezioro Rifflsee, które mieni się różnymi odcieniami niebieskiego i zielonego w zależności od nasłonecznienia, znajduje się na wysokości 2232 m w sercu terenu narciarskiego o tej samej nazwie. Można tutaj łatwo dotrzeć kolejką gondolową. Panuje tu magiczna atmosfera. Co więcej miejsce to oferuje wyjątkową perspektywę: z pokładu tratwy. Oferuje miejsce dla maksymalnie 60 osób i sunie niemal bezgłośnie napędzana silnikiem elektrycznym. Spływ tratwą trwa około 45 minut. Na powrót do doliny na piechotę obok kwitnących róż alpejskich trzeba zaplanować około godziny. Tuż przed dotarciem do celu, gospoda Taschachalm kusi tyrolskimi przysmakami – i wspaniałym serem z własnej serowarni górskiej.

Wszędzie w Pitztal widać szczęśliwe krowy pasące się na alpejskich pastwiskach jak z obrazka. Przy czym pasterze na hali Tanzalm, która znajduje się na wysokości 2000 metrów na Hochzeiger, dysponują wyjątkowym rozwiązaniem: Wystarczy nacisnąć przełącznik, a świeżo wydojone mleko spływa prosto do doliny do punktu skupu w Jerzens. Dzieje się to poprzez podziemny rurociąg, który sprytni rolnicy z Pitztal ułożyli dobre 60 lat temu. Po prostu zapytaj, czy możesz zajrzeć za kulisy – a poza tym ciesz się fantastycznym widokiem, jaki rozciąga się od grupy Kaunergrat przez Arlberg do Alp Lechtalskich.

W okolicy Hochzeiger znajdują się również liczne szlaki turystyczne. Pierwsze metry wysokości można pokonać wygodnie kolejkami górskimi lub ambitnie pieszo. Wyjątkowa trasa prowadzi do chronionej doliny Riegetal, gdzie skrywa się zaczarowane jezioro Großsee. Ale uwaga: Doświadczenie w poruszaniu się po trudnym terenie jest absolutnie konieczne, gdyż dojście prowadzi przez ścieżkę zabezpieczoną stalowymi łańcuchami.

Każdy, kto wędruje po Hochzeiger, zdecydowanie powinien wziąć głęboki oddech. W końcu rośnie tu jeden z najpiękniejszych lasów limbowych w Tyrolu. Limba rośnie wolniej niż jakikolwiek inny gatunek drzew iglastych i kwitnie tylko co sześć do dziesięciu lat. Jej szyszki są w kolorze fuksji. „Sosnę limbę można spotkać na wysokości do 2200 m n.p.m.” – mówi Ernst Partl, dyrektor Parku krajobrazowego Kaunertal, do którego należy dolina Pitztal. Jest to strefa bitewna lasu, przetrwały tu tylko najmniej wymagające drzewa. Z drugiej strony sosna limba jest niezwykle wytrzymała i może żyć nawet 1000 lat.

Chcesz poczuć sosnę limbę wszystkimi zmysłami? W takim razie zapraszamy do ZirbenPark: Nowo utworzona w 2015 roku okrężna trasa (przystosowana dla wózków dziecięcych) z roku na rok wzbogaca się o nowe atrakcje. Sprawdzoną atrakcją jest wieża w kształcie szyszki z platformą widokową na wysokości dwunastu mestrów i 16-metrową zjeżdżalnią rurową. To samo dotyczy wodnego placu zabaw (ZirbenWasser), który zachęca do układania drewnianych kanałów i kierowania strumieni wodnych oraz do piętrzenia wody. A co powiesz na szybką jazdę w ZirbenCart? Trasa ma 3,7 kilometra, dużo zakrętów i solidne nachylenie. Oczywiście nie można zapominać o aspektach kulinarnych. Z „królowej Alp”, jak się nazywa sosnę limbę, można albowiem zrobić nie tylko sznaps, ale także zupę, musztardę i olej. A co powiesz na cappuccino z sosną limbą? A może marynata limbowa na wieczór przy grillu? Na miejscu można spróbować tych i podobnych rarytasów. A, i jeszcze: W restauracji Zeiger na Hochzeiger do produkcji sznapsu z limby używa się wyłącznie alkoholu zbożowego. Oczywiście z dodatkiem poćwiartowanych szyszek sosny limby i odrobiony cukru.