Bułgaria słynie nie tylko z pięknych plaż i nadmorskich kurortów. To niezwykle gościnny, pełen zabytków słowiański kraj, którego tradycje sięgają starożytnej Tracji, słynący z pięknych krajobrazów, doskonałych win i rakiji oraz zrelaksowanego stylu życia mieszkańców.

Bułgarskie wybrzeże ma długość 378 km i znajduje się na nim 209 plaż, w większości piaszczystych z łagodnie opadającym dnem.

Temperatura wody w Morzu Czarnym, która latem wynosi od 22 do 26 stopni Celsjusza oraz niska zawartość soli (poniżej 17proc.) sprawiają, że kąpiel jest bardzo przyjemna.

Najbardziej znane, tętniące życiem kurorty to Złote Piaski w okolicach Warny i Słoneczny Brzeg w pobliżu Burgas – największy kompleks wypoczynkowy w kraju nazywany bułgarskim Las Vegas.

Więcej na temat letnich wakacji w Bułgarii dowiesz się ze strony.

Ciekawym pod względem historycznym kurortem jest Sozopol, leżący 34 km na południe od Burgas – najstarsze miasto na wybrzeżu Morza Czarnego, określane mianem bułgarskiego Saint Tropez, które gościło między innymi Angelinę Jolie i Brada Pitta.

Bułgaria: historia starożytna przyprawiona pysznymi inspiracjami
Fot. Materiały prasowe

Okolice Burgas to również Nesebyr – znajdujące się na półwyspie, liczące ponad 3200 lat miasto-muzeum, w którym znajdziemy greckie i rzymskie fortyfikacje, bizantyjskie mury obronne sprzed 1500 lat, liczne cerkwie i bazyliki, z XIII-w. cerkwią Chrystusa Pantokratora na czele.

Bułgaria jest rajem dla aktywnych turystów. Nadmorskie kurorty oferują doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, takich jak windsurfing, narty wodne, nurkowanie i wędkarstwo – również podwodne, a także turystykę pieszą, rowerową i konną.

Na terenie Bułgarii znajduje się sześć pól golfowych: Thracian Cliffs Golf & Beach Resort, BlackSeaRama Golf & Villas, Lighthouse Golf & Spa Resort, RIU Pravets Golf & SPA Resort, St.Sofia Golf Club, Pirin Golf & Country Club. Więcej o lecie i golfie w Bułgarii dowiesz się tutaj.

Dla turystów preferujących aktywny wypoczynek w górach idealną bazą wypadową jest stolica kraju – Sofia. Klasyczna trasa trekkingu obejmuje 4 pasma górskie: Bałkany, Rodopy, Pirin, Riła wraz z najwyższym szczytem Musała (2925 m n.p.m.). W pasmach Rila i Pirin znajduje się również 260 jezior polodowcowych, położonych na wysokości 2000-2600 metrów n.p.m.