Trwają wakacje, a większość z nas zdecyduje się spędzić je w Polsce. Czy to znaczy, że nasze wyjazdy będą nudne i pozbawione przygód? Okazuje się, że w naszym kraju możemy bez trudu odnaleźć atrakcje przyrodnicze światowej klasy. Prezentowaliśmy już 7 pomysłów na „światowe wakacje” w Polsce, a dziś wracamy z nowymi propozycjami. Wśród nich pojawią się niezwykłe kaniony, polskie Kilimandżaro, Diabelska Wieża czy drzewa-giganty. Niech te wakacje będą okazją do docenienia różnorodności polskiej przyrody.

1. Polskie Kilimandżaro

Samotny masyw Kilimandżaro i nasza Babia Góra mają ze sobą wiele wspólnego. Obie góry charakteryzują się zmiennością pięter klimatyczno-roślinnych, które można obserwować zdobywając szczyt. Wędrując na Dach Afryki mijamy kolejno krajobrazy stepowe, rzadkie suche lasy, wiecznie zielone lasy górskie, roślinność krzewiastą, wysokogórskie łąki, by dotrzeć do surowej krainy skalnych formacji i lodowców.

Zdobywając Babią Górę również przyjdzie nam pokonać kilka pięter – piętro pogórza, lasy regla dolnego z bukami, jodłami i świerkami, regiel górny z dominacją świerka, piętro kosodrzewiny oraz piętro hal reprezentowane niskie trawy i porosty. Cech wspólnych jest więcej – obie góry objęte są ochroną w formie parku narodowego, a także znajdują się na granicy dwóch państw. Przez Kilimandżaro przebiega granica kenijsko-tanzańska, natomiast przez Babią Górę polsko-słowacka.