Czy wiesz, dlaczego tak kurczowo trzymasz się w pracy stanowiska, choć to funkcja znacznie poniżej twoich umiejętności, doświadczenia i kompetencji? Wiesz, dlaczego nie potrafisz zakończyć związku, w którym czujesz się lekceważona i poniżana? Wiesz, dlaczego rzadko zabierasz głos, choć masz do powiedzenia wiele interesujących rzeczy? Twoim problemem jest brak wiary w siebie, brak ugruntowanego poczucia wartości. Może gdzieś w głębi, jakaś cząstka ciebie buntuje się przeciw temu, jak odbierają cię inni. Ale nic się tutaj nie zmieni, jeśli nie zaczniesz pracować nad tym, co sama o sobie myślisz.

Czym jest poczucie wartości

Mówiąc krótko, jest to po prostu opinia, jaką o sobie mamy. Kiedy mamy zdrową samoocenę, wykazujemy tendencję do pozytywnego nastawienia do siebie oraz ogólnie do życia. Dzięki temu lepiej radzimy sobie z codziennymi, drobnymi problemami, ale również z poważniejszymi kryzysami, których pewnie nie da się uniknąć

Kiedy nasza samoocena jest niska, mamy tendencję do postrzegania siebie i swojego życia w bardziej negatywnym i krytycznym świetle. Czujemy się też mniej zdolni do podejmowania wyzwań, jakie stawia przed nami życie. Szybciej i łatwiej się poddajemy, ale także jesteśmy bardziej wierzyć we wszystkie krytyczne i nieprzyjemne rzeczy, które mówią o nas inni. Jest bardzo prawdopodobne, że będą nas przyciągać osoby manipulujące emocjami. Łatwo nas wykorzystać i zranić.

Co powoduje niską samoocenę?

Niska samoocena często zaczyna się w dzieciństwie. Nasi nauczyciele, przyjaciele, rodzeństwo, rodzice, a nawet media wysyłają nam pozytywne i negatywne wiadomości o nas samych. Z jakiegoś powodu wiadomość, że nie jesteś wystarczająco dobra, pozostaje z tobą na długie lata

Być może trudno było ci sprostać oczekiwaniom innych ludzi lub własnym oczekiwaniom. Stres i trudne wydarzenia życiowe, takie jak poważna choroba lub żałoba, mogą również mieć negatywny wpływ na samoocenę.

Nasza osobowość także daje się odgrywać pewną rolę. Niektórzy ludzie są po prostu bardziej podatni na negatywne myślenie, podczas gdy inni wyznaczają sobie niemożliwie wysokie standardy.

Jak wpływa na nas niska samoocena?

Jeśli masz niską samoocenę lub brak ci pewności siebie, możesz unikać pewnych sytuacji społecznych, rezygnować z próbowania przestać nowych rzeczy i unikać wyzwań.

Na krótką metę unikanie trudnych sytuacji może sprawić, że poczujesz się bezpiecznie.

Na dłuższą metę może jednak przynieść odwrotny skutek, ponieważ wzmacnia ukryte wątpliwości i obawy. Uczy też szkodliwej reguły, jedynym sposobem radzenia sobie z problemami jest unikanie i ucieczka.

Życie z niską samooceną może zaszkodzić zdrowiu psychicznemu i prowadzić do problemów, takich jak depresja i stany lękowe, prowadzi również do uzależnień.

Jak mieć zdrową samoocenę?

Aby zwiększyć swoją samoocenę, musisz zidentyfikować negatywne przekonania, które masz na swój temat, a następnie je„zakwestionować” je. Co to znaczy?

Być może mówisz sobie, że jesteś „zbyt głupia”, aby ubiegać się o nową pracę, albo że „nikt się tobą nie przejmuje”.

Zacznij odnotowywać te negatywne myśli i zapisywać je na kartce papieru lub w pamiętniku. Zadaj sobie pytanie, kiedy po raz pierwszy zaczęłaś myśleć w taki sposób.

Następnie zacznij zapisywać argumenty, które podważają te negatywne przekonania. Staraj się być konkretna. Zapisuj też inne pozytywne rzeczy o sobie, takie jak „Jestem rozważna”, „Jestem świetnym kucharzem” lub „Jestem kimś, komu inni ufają”.

Nie zapomnij zanotować tego, co mówią o tobie inni.

Staraj się mieć na swojej liście co najmniej 5 pozytywnych rzeczy i regularnie ją dodawaj. Następnie umieść swoją listę w miejscu, w którym możesz ją łatwo dostrzec. W ten sposób możesz sobie przypominać, że wszystko z tobą w porządku.

Praca nad poczuciem wartości powinna być systematyczna. Wymaga cierpliwości i uważności.