Trend mental fitness rośnie w siłę. Od 2012 r. liczba osób medytujących na świecie wzrosła niemal trzykrotnie![1] W ćwiczeniu umysłu wspierają nas technologie pozwalające kształtować systematyczny nawyk. Debiutująca na rynku polskojęzyczna aplikacja Mindy pomoże Ci wzmocnić kondycję mentalną i trenować mózg w celu osiągnięcia jego pełnego potencjału. Sprawdź w jaki sposób osiągnąć spokój ducha medytując ze smartfonem.

Po trwającej od wielu lat modzie na fitness i ćwiczenia ciała przyszła era trenowania umysłu.  Medytacja i mindfluness zyskują coraz większą popularność w krajach zachodu. Szacuje się, że obecnie na świecie medytuje od 200 do 500 mln osób[2]. Zainteresowanie technikami relaksacyjnymi szczególnie wzrosło w okresie pandemii, kiedy jesteśmy wystawieni na olbrzymi stres związany z poczuciem zagrożenia i nałożonymi na nas ograniczeniami. W 2020 globalnie liczba pobrań aplikacji z segmentu Health&Fitness wzrosła o ponad 100%[3]. Trend widać również w Polsce – liczba wyszukiwań podcastów o medytacji zwiększyła się o 665 procent[4]. Coraz więcej ludzi praktykuje uważność i inwestuje w spokój swojego umysłu. Wciąż jednak mamy problemy z systematycznością, a tylko regularna praktyka przynosi oczekiwane efekty. Z pomocą przychodzi nam technologia.

Technologia w służbie spokoju

W związku z pandemią jeszcze bardziej korzystamy z możliwości jakie daje nam rzeczywistość cyfrowa. Ćwiczymy jogę online, trenujemy uważność, słuchamy muzyki relaksacyjnej. Wirtualne aktywności, dostępne na wyciągnięcie ręki i o każdej porze, stały się nową normalnością. Przy ograniczonej możliwości wychodzenia z domu sprawdzają się też aplikacje do ćwiczeń relaksacyjnych i mindfulness. Znajdziemy ich na rynku sporo. Jednakdo tej pory żadna nie była w pełni dostosowana do polskiego użytkownika. Debiutującą właśnie na rynku Mindy wyróżniają wartościowe, polskojęzyczne treści przygotowane przez rodzimych, certyfikowanych nauczycieli mindfulness, bogata baza nagrań relaksacyjnych i na

sen, specjalnych utworów muzycznych, mini-podcastów z wiedzą z zakresu zdrowia i neuronauki oraz elementy gamifingujące, pomagające budować trwały nawyk.

Medytacja to nie religia

Wielu osobom medytowanie kojarzy się z ezoterycznymi technikami, religią wschodu. Tymczasem jest to przebadana metoda psychologiczna opierająca się między innymi na odpowiedniej sztuce oddechu. Ćwiczenie mięśni mózgu, podobnie jak ćwiczenie mięśni ciała podczas treningu fizycznego. A także praca nad emocjami, uczuciami i analiza towarzyszących nam doznań, która pomaga je zrozumieć i odpowiednio na nie reagować. Nie trzeba być buddyjskim mnichem, żeby korzystać z dobrodziejstw tej metody. Redukcja stresu, poprawa koncentracji, lepsza jakość snu – to tylko niektóre z potwierdzonych naukowo korzystnych skutków medytacji. Aż 60% badanych, jako główną motywację do jej praktykowania  wskazuje lepszą energię, a połowa z nich poprawę pamięci i skupienia.[5] Medytacja to też szansa na lepsze poznanie samego siebie, swoich potrzeb i „zaopiekowanie“ się sobą, budowanie bardziej satysfakcjonujących relacji z innymi oraz profilaktycznie – obniżenie szans na choroby wywołane przez długotrwały stres i nerwowy tryb życia. Szczególnie w trakcie pandemii warto zadbać o to, na co mamy realny wpływ – w tym nasze zdrowie, również psychiczne.

Fot. Materiały prasowe

Sport dla mózgu

Mindy to aplikacja z kursami mindfulness, ćwiczeniami relaksacyjnymi i medytacjami prowadzonymi, w których narrator (damski lub męski) miękkim, kojącym głosem przeprowadza nas przez praktykę sugerując na czym mamy skupić uwagę i jak należy oddychać. Sesje trwają od 5 do 30 minut. Liczne badania wskazują, że nawet 20-minutowa regularna sesja może działać na nas korzystnie, zwiększa produktywność, skupienie i rozwój[6]. Tak wiele uwagi poświęcamy swojemu ciału i ćwiczeniom fizycznym, dlaczego nie mielibyśmy trenować również umysłu, by lepiej nam służył? Za pośrednictwem aplikacji możemy odbyć cały kurs mindfulness w oparciu o metodę MBLC (Mindfulness Based Living Course), doskonały dla początkujących. Znajdziemy w niej również ciekawe praktyki tematyczne (dotyczące np. odporności psychicznej, poczucia przytłoczenia czy trudnych momentów podczas opieki nad dzieckiem).

Praktyka uważności jest zdecydowanie jedną z lepszych i prostszych rzeczy jakie można zrobić dla zdrowia swojego umysłu i większej równowagi wewnętrznej. Potwierdzają to liczne badania naukowe, ale również rosnąca popularność tej metody w różnych obszarach życia – biznes, edukacja czy rozwój osobisty. Kluczem do rozwoju uważności są przede wszystkim praktyki medytacyjne, które wymagają systematyczności i włączania ich w nasze codzienne życie. Aplikacja taka jak Mindy, nie tylko pomaga krok po kroku wejść na ścieżkę uważności, ale stanowi również źródło codziennej motywacji i wspierania budowanie nawyku praktyki medytacyjnej – mówi  Piotr Jan Panasiuk, certyfikowany trener uważności

Jak ukoić umysł i naprawdę dobrze spać?

Osobną kwestią, która zasługuje na uwagę jest problem bezsenności i złej jakości snu, który jest teraz bardzo powszechnym zjawiskiem. Na zaburzenia snu cierpi już co drugi Polak[7].

Problemy te najczęściej wynikają z przewlekłego stresu, dynamicznego tempa życia i nieumiejętności odpowiedniej regeneracji umysłowej. Mindy ma na to rozwiązania: playlisty z muzyką relaksacyjną i kojącymi dźwiękami natury, czytanki, nagrania oparte na zjawisku AMSR (ang. autonomous sensory meridian response – samoistna odpowiedź meridianów czuciowych) – technice wzbudzającej uczucie przyjemnego mrowienia na ciele i głębokiego relaksu, które wywołują odpowiednie bodźce – najczęściej słuchowe i wzrokowe, potocznie zwanej “orgazmem dla mózgu”. Podstawowym “narzędziem” we wspieraniu regeneracyjnego i efektywnego snu są medytacje na sen, o różnej długości – krótkie, 5 lub 10-minutowe sesje, a także dłuższe praktyki relaksacyjne, nawet do 60 minut. Poprzez pracę z oddechem i większą świadomość doświadczanych emocji możemy poprawić jakość naszego snu. Badania potwierdzają, że regularna medytacja może skrócić czas zasypiania osób cierpiących na bezsenność o co najmniej 50%[8].

Znani i lubiani medytują

Zbawienny wpływ medytacji i mindfulness odkryło już wiele znanych postaci ze świata biznesu, sportu i kultury. O swoim zamiłowaniu do tej metody otwarcie opowiadają takie gwiazdy jak Madonna, Will Smith, Kate Perry, Angelina Jolie czy Oprah Winfrey – jedna z najbardziej wpływowych kobiet świata[9]. Potęgę mindfulness zgłębił też  znany biznesmen Steve Jobs, doceniając jego wpływ na większą jasność umysłu i poprawę kreatywności. Trening umysłu sprzyja też osiąganiu lepszych wyników w sporcie, zwolenniczką medytowania poprzez aplikacje jest na przykład polska tenisistka Iga Świątek.

Darmowy dostęp dla maturzystów

Grupą, która bardzo mocno narażona jest na stres i problemy z kondycją mentalną jest młodzież. Szczególnie okres pandemii, z uwagi na zdalny tryb nauki i izolację od rówieśników jest dla nich bardzo trudny. W związku ze zbliżającymi się maturami twórcy aplikacji postanowili przyznać darmowy dostęp do aplikacji maturzystom, których samopoczucie jest poddane napięciom związanym z przygotowaniami do ważnego egzaminu w bardzo niepewnej rzeczywistości. Każdy kto wypełni formularz na stronie mindyapp.com/matura otrzyma subskrypcję premium na okres 3 miesięcy.

Fot. Materiały prasowe

O Activy

Polski startup ma na swoim koncie już jedną autorską aplikację – Activy – motywującą ludzi do regularnej aktywności fizycznej poprzez wyzwania sportowe. Z Activy skorzystało już ponad 300 pracodawców, zachęcając kilkadziesiąt tysięcy pracowników z kilkunastu krajów. Z aplikacją współpracowały m.in. takie markami jak Decathlon, KROSS, Radio Zet, Komisja Europejska, Kampania Złotej Wstążki, TVN czy miasto Gdańsk. Misją startupu jest wykorzystanie technologii i nauki w celu motywowania ludzi do prowadzenia zdrowszego i szczęśliwszego życia.


[1] https://www.thegoodbody.com/meditation-statistics/#footnote-1

[2] https://www.thegoodbody.com/meditation-statistics/#footnote-1

[3] https://comparecamp.com/meditation-statistics/

[4]https://spotify.prowly.com/126008-popularnosc-podcastow-o-medytacji-wzrosla-w-polsce-az-o-665-procent-spotify-przedstawia-najnowsze-dane

[5] https://www.thegoodbody.com/meditation-statistics/#footnote-1

[6] https://www.uclahealth.org/evidence-builds-that-meditation-strengthens-the-brain

[7] https://www.focus.pl/artykul/skd-si-bierze-bezsenno

[8] US National Library of Medicine (2010). A Mindfulness-Based Approach to the Treatment of Insomnia [Online]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3060715/

[9] https://jakmedytowac.pl/14-celebrytow-medytacja-gwiady-aktorzy-piosenkarze/