Związek z ukochanym partnerem może być zarówno satysfakcjonujący, jak i destrukcyjny. Zdarza się, że po pierwszych, namiętnych miesiącach osoba, z którą teraz dzielisz swoje życie, stopniowo odsłania swoją prawdziwą twarz. Bywa, że jest to twarz manipulanta. Do tej pory idealny partner, nagle może okazać się toksyczny. Musisz teraz nauczyć się sobie radzić w tej niespodziewanej sytuacji.

Jak zareagować, jeśli twój partner okazuje się toksyczny
Problem z toksycznymi związkami polega na tym, że zrozumienie, czym naprawdę są, zajmuje nam dużo czasu. Jednak im szybciej zdasz sobie sprawę, że twój partner jest niebezpieczny, tym łatwiej będzie ci sobie z nim poradzić. Oto kilka pytań, które należy sobie zadać i kilka wskazówek, które należy zastosować, by się nie pogubić i nie zatracić w tej relacji siebie.

Czy zauważyłaś u siebie pogorszenie nastroju odkąd jesteś w tym związku?

Ciągły niepokój, drażliwość, a nawet objawy depresji to znaki, które powinny cię ostrzec. Możesz mieć tendencję do przypisywania tego typu problemów swojej pracy lub zdrowiu. Więc spróbuj być ze sobą szczera. Dlaczego teraz czytasz akurat ten artykuł?

Jakie miejsce w waszym związku zajmuje zaufanie?

Jednym z głównych punktów spornych w życiu miłosnym jest zaufanie. Rzeczywiście, trudno wyobrazić sobie zdrowy związek, w którym brak jest pewności co do uczuć i intencji partnera. Czy twój ukochany jest nadmiernie zazdrosny? Czy możesz mieć przyjaciół tej samej płci co twój partner? Czy systematycznie kwestionuje twoją wersję wydarzeń? O ile lekka zazdrość jest powszechna w romantycznej relacji, systematyczne napady zazdrości bez istotnego powodu są oznakami toksycznego związku.

I odwrotnie, czy uważasz, że możesz zaufać swojemu partnerowi? Czy też pozwala on sobie na swobodę której ci nie daje? W niektórych toksycznych związkach partner posuwa się tak daleko, że zdradza drugą stronę, nawet tego nie ukrywając.

Czy twoja wolność zmniejszyła się odkąd jesteś ze swoim partnerem?

Jeśli osoba, z którą dzielisz swoje życie, nie ufa ci, może to mieć duży wpływ na twoją codzienną wolność. Czy możesz iść na spotkanie z przyjaciółmi bez partnera i nie narażać się na wyrzuty i obwinianie? Czy partner sprawdza twoje wiadomości w twoim telefonie? Czy przegląda twoje konto w portalu społecznościowym i stawia ci absurdalne zarzuty?

Ogólnie rzecz biorąc, toksyczne związki pozbawiają ofiarę jakiejkolwiek prywatności. Jeśli tak jest w twoim przypadku, powinnaś zdać sobie sprawę z tego, że to zachowanie nie jest normalne. Zdrowy związek nie będzie wymagał poświęcenia wolności.

Czy twój partner wykazuje zachowania narcystyczne ?

Najbardziej toksyczne związki to zazwyczaj te, w których jedna ze stron jest narcyzem. Miej się na baczności, jeśli osoba, z którą dzielisz życie:

  • Często wygłasza poniżające komentarze na temat twojej pracy, ciała, osiągnięć, rodziny i znajomych
  • Ma wybuchy paranoidalne, które mogą prowadzić do przemocy werbalnej lub fizycznej
  • Manipuluje w swoich kontaktach z tobą i innymi
  • Stopniowo izoluje cię od przyjaciół i rodziny.

Jak wyjść z toksycznego związku?
Zdałaś sobie sprawę, że twój związek jest toksyczny. Tę najtrudniejszą część masz już za sobą. Teraz wszystko, co musisz zrobić, to odzyskać swoje życie. Cz wiesz jak się wydostać z jego psychologicznego uścisku?

Przede wszystkim, szukaj siły i wparcia w swoim otoczeniu. Musisz poświęcić trochę czasu na naładowanie baterii i odzyskanie pewności siebie. Jest tyle rzeczy, których pozbawił cię twój manipulujący partner! Aby odzyskać energię i mieć siłę do konfrontacji z toksyczną osobą, która cię nęka, musisz otoczyć się odpowiednimi ludźmi. Jednak problem z toksycznym partnerem polega na tym, że zawzyczaj robi wszystko, by izolować cię od innych. Dzieje się tak dlatego, że zdaje sobie sprawę, że twoja rodzina i osoby wokół ciebie mogą widzieć jego manipulację.

Zdecyduj, czy chcesz zerwać, czy dać szansę swojemu związkowi. Teraz już będziesz musiała dokonać wyboru. Czy uważasz, że możesz zainwestować jeszcze trochę czasu i energii w tę relację? Szczerze wierzysz w możliwość zmian? To trudna decyzja. Toksyczna osoba wie, jak stać się niezastąpioną, więc pewnie kochasz ją zbyt mocno. Staraj się zachować jasność co do tego, co przynosi ci twój związek i co do tego, czy masz jakikolwiek wpływ na bieg wydarzeń.