Podczas gdy zachowanie agresywne jest dość oczywiste i łatwe do zaobserwowania, o zachowaniach pasywno-agresywnych wiemy raczej niewiele. Pasywna agresja to manipulacyjna forma agresji, która nie jest bezpośrednia i łatwo jej zaprzeczyć. To pośredni sposób radzenia sobie z gniewem, który często prowadzi do wielu problemów w twoim związku. Jeśli wejdzie do kanonu zachowań twojego partnera lub/i twoich na stałe, relacja jest poważnie zagrożona.

Zachowanie pasywno-agresywne to pośredni sposób wyrażania negatywnych emocji. Nie okazujesz ich bezpośrednio – zamiast otwarcie mówić o swoim gniewie lub potrzebach, wyrażasz je w bierny sposób, poprzez konkretne słowa, czyny, reakcje. W tego typu zachowaniach wrogość jest ukryta i trudno ją udowodnić. To coś, co odczuwasz boleśnie, ale często nie umiesz zdefiniować, co właściwie między wami się wydarzyło.

Jak rozpoznać zachowanie pasywno-agresywne

Bierna agresja leży bardziej w sferze intuicji i odczuć niż konkretnych doświadczeń. Głównym sposobem rozpoznania tego zachowania jest nieprzyjemne uczucie, trudny do uzasadnienia lęk przed partnerem i jego reakcjami, smutek. Typowe zachowania pasywno-agresywne obejmują gryzący sarkazm, ciche dni, złośliwe komentarze. Właśnie tak – milczenie i udawanie, że wszystko jest w porządku, kiedy wyraźnie nie jest, są zachowaniami pasywno-agresywnymi. Zwlekanie lub celowe niekończenie wcześniej uzgodnionych czynności to inne sposoby, na jakie pasywno-agresywność może pojawić się w twoim związku. To samo dotyczy kąśliwych uwag, które mają zranić.

Dlaczego angażujemy się w zachowania pasywno-agresywne

Chociaż każdy czasami ucieka się do pasywno-agresywnego zachowania, jest ono szkodliwe dla twojego związku, gdy pojawia się niepokojąco często. Jest to wyuczone działanie, które z pewnością miało miejsce we wcześniejszych związkach, a nawet w dzieciństwie. Jeśli jako dziecko byłaś świadkiem, jak inni stosują taktyki pasywno-agresywne, możesz być bardziej skłonna, by sama ich używać. Jeśli normalne wyrażanie złości nie jest tolerowane przez agresywnego rodzica, bezpieczniej jest wyrażać tę emocję w sposób pośredni. Podobnie, jeśli jako dziecko byłaś świadkiem wybuchu gniewu swojego opiekuna, możesz bać się gniewu u innych i unikać konfliktów. Jeśli boisz się złości lub uważasz, że to nie jest to właściwa emocja, tłumisz ją, zamiast wyrażać w zdrowy sposób. Zachowanie pasywno-agresywne wiąże się również z lękiem, depresją, nadużywaniem alkoholu lub substancji psychoaktywnych i ADHD.

W jaki sposób zachowanie pasywno-agresywne może zaszkodzić twojemu związkowi

Jeśli nie dzielisz się otwarcie ze swoimi obawami, i nie potrafisz zdefiniować problemu w twojej relacji, nie możesz znaleźć rozwiązania. Jeśli działasz w ukryciu, zamiast otwarcie wyrażać swoje potrzeby i rozczarowania, jest to mylące dla twojego partnera. Kiedy gniew jest wyrażany w zdrowy sposób, możesz znaleźć rozwiązanie i zamykać pewne etapy. Jeśli zamiast tego użyjesz taktyki pasywno-agresywnej, gniew jest obecny i często odczuwany, ale jest tuż pod powierzchnią. Dzięki temu nie jest otwarcie omawiane i przepracowywane, a także tworzy wiele napięć w twoim związku. Trudno jest czuć się blisko swojego partnera, gdy nie można się przed nim otworzyć..

Co możesz zrobić, jeśli jesteś pasywno-agresywna
Kiedy już rozpoznasz u siebie zachowania pasywno-agresywne, możesz zrobić kilka rzeczy, aby je wyeliminować. Staraj się zrozumieć, jaki jest ukryty cel twoich zachowań. Kiedy odkryjesz bezpośrednią przyczynę twojego zachowania, podziel się nią ze swoim partnerem. Na przykład powiedz mu, że nie lubisz komedii romantycznych, więc zwlekasz, gdy wybiera ten rodzaj filmu i dlatego się spóźniasz. Zamiast stosować zachowania pasywno-agresywne, ustal jasne granice. Ćwicz bycie asertywną i dzielenie się swoimi uczuciami i potrzebami z partnerem. Zacznij od drobnych, nieistotnych rzeczy. Kiedy już poczujesz się komfortowo, łatwiej ci będzie omawiać ważne kwestie.

Co możesz zrobić, jeśli twój partner jest pasywno-agresywny
Jeśli to twój partner zachowuje się w sposób pasywno-agresywny, staraj się nie odpowiadać mu tym samym. Nie pozwól także zrzucić na siebie odpowiedzialności za jego reakcje i nie nabieraj się na granie ofiary. Używaj zaimka „ja”, mówiąc o swoim samopoczuciu, gdy twój partner stosuje zachowania pasywno-agresywne. Wyjaśnij, jak wpływa to na wasz związek i czego chcesz zamiast tego. Ustal jasne granice w swoim związku. Stwórz bezpieczne środowisko, w którym każdy może bezpośrednio wyrazić swoje uczucia i obawy. Reaguj na bezpośredniość partnera z empatią i współczuciem, a nie z oceną i krytyką.

Zachowanie pasywno-agresywne może powodować wiele problemów w twoim związku. Kiedy nie zajmujesz się bezpośrednio swoimi potrzebami i uczuciami złości i rozczarowania, trudno jest znaleźć rozwiązanie. Jeśli pasywno-agresywne zachowanie jest stałym mechanizmem w relacji z partnerem, pomocna może być terapia. Uczenie się, jak być bardziej asertywnym i bezpośrednio dzielić się swoimi potrzebami, może pomóc ci stworzyć i utrzymać zdrową, satysfakcjonującą relację.