Cykl wydarzeń Po Sztukę do „Cepelii”. Wsparcie Wielkanocne dla Ukrainy rozpocznie się w Lany Poniedziałek, 18 kwietnia o g. 18. Do 7 maja w budynku przy ulicy Chmielnej 8 będą odbywały się wystawy artystyczne, licytacje dziedzictwa „Cepelii” i inne wydarzenia na rzecz Ukrainy. Wstęp wolny.

Koszyczek Wielkanocny ozdobiony przez Roberta Górskiego | fot. Nikita Tsurankov

W samym sercu Warszawy, w dawnym budynku „Cepelii” przy ulicy Chmielnej 8, otwiera się wystawa sztuki antywojennej i aukcja charytatywna. Oprócz obrazów zobaczyć i zakupić można będzie zabytkowe meble i rękodzieło, a także koszyczki wielkanocne, ozdobione przez twórców ludowych, dziennikarzy, celebrytów oraz wolontariuszy. Prace będą prezentowane również w witrynach różnych lokali przy ulicy Chmielnej. Otwarcie wystawy i licytacja rozpoczną się 18 kwietnia o godzinie 18, a cały dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie.

„Cieszymy się, że pomagamy w sposób, który angażuje mieszkańców Śródmieścia, Warszawy, artystów z Ukrainy, Białorusi i Polski. Chcemy, by Chmielna stała się miejscem inspiracji
i integracji poprzez połączenie historii i nowoczesności, okazji do pomocy i wypoczynku. Serdecznie zapraszamy na wystawę, koncert i poszukiwanie zabytkowych skarbów „Cepelii” – jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie tu coś dla siebie” – powiedział Kacper Sienicki, jeden z organizatorów wydarzenia, przedstawiciel Kolektywu STUS.

Organizatorami cyklu są Fundacja Ceramiki Polskiej XX wieku, Kolektyw STUS oraz kawiarnia Stara lodziarnia. Honorowy patronat nad Wydarzeniem objął Związek Ukraińców w Polsce oraz Burmistrz Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy Aleksander Ferens. Mirosław Skórka Prezes Związku Ukraińców w Polsce, podkreślił znaczenie takich inicjatyw, docenił pomysłowość i zaangażowanie kolektywu STUS, a także zaznaczył, że będzie wspierać inicjatywę i gościć na wydarzeniach cyklu.

W programie cyklu wydarzeń na 22 kwietnia znalazł się również koncert. Vitus Danza zagra nostalgiczną rockową muzykę z nutką psychodelii.

Fot. Materiały prasowe

24 kwietnia, w Wielkanoc prawosławną, przy ul. Chmielnej 21 odbędzie się świąteczny obiad dla uchodźców, wolontariuszy i gości wydarzenia. Szczegółowy program dostępny będzie na stronie wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/1PQksS4Uy

W ramach wydarzenia odbywać się będą także warsztaty rękodzieła dla dzieci i dorosłych. Zapisy na stronie wydarzenia na Facebooku.

Wystawy i aukcje zakończą się 7 maja. Do końca wystawy galeria będzie czynna codziennie
w godzinach 15-20. Cały dochód zostanie przeznaczony przez kolektyw STUS na zakup staz taktycznych, które zostaną przekazane wolontariuszom w Ukrainie. Proces zakupu i przekazania wyposażenia będzie relacjonowany na bieżąco w mediach społecznościowych.

Stazy taktyczne to niezbędny element pierwszej pomocy, który w przypadku poważnego krwawienia może uratować życie. Jednostki wojskowe, a także szpitale i punkty pierwszej pomocy na Ukrainie zgłaszają zapotrzebowanie na stazy, aby zapewnić skuteczną pomoc rannym na polu walki, a także cywilnym ofiarom wojny.


„Cepelia” to „Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego”. Powstała w 1949 r. w Warszawie. Organizowała i kierowała pracę polskich mistrzów sztuki użytkowej i rzemiosła, a także umożliwiała wprowadzanie tych produktów na rynek. W październiku 2020 r. zamknięto ostatni sklep „Cepelii” w Warszawie przy ul. Chmielnej 8.  Po instytucji pozostał jednak  budynek z unikatowymi przedmiotami wewnątrz.

Kolektyw STUS jest oddolną inicjatywą grupy młodych aktywistów.  Od pierwszego dnia inwazji Rosji na Ukrainę niesie konkretną pomoc zarówno osobom uciekającym przed wojną, jak i tym, którzy zostali walczyć za wolność swojego kraju. W ramach swoich inicjatyw m.in. organizuje zbiórki rzeczowe, wysyła pomoc humanitarną i wojskową na Ukrainę, a także organizuje społeczne projekty artystyczne.

Kawiarnia Stara lodziarnia to miejsce spotkań przy pysznych rzemieślniczych lodach, wytwarzanych według rodzinnej receptury powstałej w 1931 r. w Sokołowie Podlaskim. Jest miejscem łączącym tradycję ze współczesnością, w którym każdy może czuć się mile widziany. Lokal mieszczący się przy ulicy Chmielnej 7  jest przestrzenią otwartą dla wszystkich inicjatyw kulturalnych: od wystaw sztuki, przez koncerty po prelekcje i koła dyskusyjne.