Na przełomie XIX i XX wieku blisko 20 procent wszystkich osób pracujących w Warszawie to służące. W Muzeum Warszawy otwiera się pierwsza wystawa opowiadająca o zapomnianej historii kobiet i roli pracy domowej. Niewidoczne. Historie warszawskich służących już od 18 listopada na Rynku Starego Miasta 32.

Na początku XX wieku w Warszawie około 40 tysięcy młodych kobiet każdego roku sprzątało, gotowało i prało w setkach mieszkań. Ich praca dotykała najbardziej intymnych aspektów życia wielu pokoleń warszawiaków i warszawianek. Znajdowały się na zapleczu codzienności, a do niedawna pozostawały też na marginesie zainteresowań historyków, którzy – jeśli je zauważali – opisywali co najwyżej jako zbiorowość ujętą w statystykach uzupełniających główne dane.

Służąca – z serii charakterystycznych typów warszawskich, fot. Walerian Twardzicki, lata 90. XIX w., Muzeum Warszawy

Ponad 400 obiektów, rozmieszczonych w sześciu salach, opowiada życie służących i historię pracy domowej – to zarówno przedmioty historyczne, jak i współczesne dzieła sztuki. Układ wystawy odzwierciedla drogę, jaką przebywała służąca od momentu przybycia do Warszawy, przez poszukiwanie pracy i codziennie wykonywane obowiązki. Kolejne części ekspozycji odnoszą się do relacji z chlebodawcami, działalności związków zawodowych i organizacji filantropijnych na rzecz pracownic domowych oraz wizerunku służących w prasie czy reklamie. W ostatniej części wystawy przedstawione zostaną różne perspektywy podejścia do pracy domowej po 1945 roku oraz komentarze współczesnych artystek.

Zaświadczenie o pracy wydane dla służącej Kazimiery Woydy, 1936-1939

Wystawa odwraca utrwaloną narrację historyczną, czyniąc ze służących główne bohaterki opowieści. Skupia się na służących do wszystkiego – dziewczynach bez wyraźnej specjalizacji, najchętniej zatrudnianych przez średnio zamożnych mieszczan w dwudziestoleciu międzywojennym. Pokazuje, że były stale obecne w miejskiej codzienności – na drugim planie, w tle mniej lub bardziej znaczących wydarzeń. Zawsze zajęte, ciągle w pracy.

Fartuszek służącej, 1. ćw. XX w., Muzeum Warszawy

To herstoryczna opowieść o różnych aspektach życia pracownic domowych, stanowiących niezwykle istotną, choć pomijaną, składową społecznego pejzażu miasta przełomu XIX i XX wieku – mówi Zofia Rojek, kuratorka wystawy. – Wraz z 1945 rokiem świat międzywojennych służących bezpowrotne przeminął. Nie znaczy to jednak, że zniknęła sama praca domowa. Ani – tym bardziej – społeczne obciążenie, które się z nią wiązało. O tym opowiada ostatnia część wystawy, w której zostaną także zaprezentowane prace współczesnych polskich artystek, m. in. Elżbiety Jabłońskiej, Weroniki Gęsickiej i Marty Nadolle.

Aleksander Minorski, Uczestniczki pochodu pierwszomajowego w 1936 roku, Muzeum Warszawy

Uzupełnieniem wystawy jest książka pod tym samym tytułem – jednak nie będzie to klasyczny katalog, a rozbudowana publikacja, w której specjalistki i specjaliści z różnych dziedzin rozwiną wątki poruszane na ekspozycji. Książka będzie bogato ilustrowana, a jej język przystępny – pomimo dorobku naukowego autorek i autorów (m.in. Alicja Urbanik-Kopeć, Kamil Fejfer, Joanna Kuciel-Frydryszak). Po wystawie oprowadzać będzie kuratorka Zofia Rojek, odbędą się także autorskie oprowadzania, które przygotują m.in. Olga Gitkiewicz, Adam Leszczyński czy Marta Madejska, prezentując alternatywne ścieżki i sposoby, w jakie można oglądać Niewidoczne i czytać Historie warszawskich służących.

Wystawa Niewidoczne. Historie warszawskich służących potrwa od 18 listopada 2021 do 20 marca 2022 w siedzibie głównej Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta.

Wystawa jest czynna we wtorek, środę, piątek i niedzielę w godzinach od 11:00 do 18:00, w czwartek i sobotę od 11:00 do 20:00. Bilety: 12 zł, w czwartki wstęp bezpłatny.

Pas bezpieczeństwa dla osób myjących okna, pocz. XX w., Pogotowie Ratunkowe, Warszawa, tkanina parciana, skóra, metal niklowany, szycie, Muzeum Warszawy

W czasie trwania wystawy odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń towarzyszących: oprowadzania, warsztaty i wykłady. Szczegóły wkrótce: https://muzeumwarszawy.pl/wydarzenia/

*Zdjęcie tytułowe: Demonstracja zorganizowana przez Strajk Kobiet, 29.10.2020, fot. Mateusz Janik