Lata 70., praskie ulice, podwórka i życie toczące się w często niełatwych warunkach – Muzeum Warszawskiej Pragi, oddział Muzeum Warszawy prezentuje wystawę zdjęć Alberta Krystyniaka. Cykl 80 fotografii pozwala przyjrzeć się dzielnicy w czasie, kiedy zaczęła się jej powolna przemiana. Proces ten trwa do dziś, a wystawa jest okazją do poznania unikalnych mikrohistorii prawobrzeżnej Warszawy. Praga lat 70. Fotografie Alberta Krystniaka otworzy się już 14 lipca.

Bazar Różyckiego, fot. Albert Krystyniak, 1973-75, Muzeum Warszawy, AN 103225

Cała kolekcja stanowi dziś wartościowy dokument – zarówno obrazu miasta z połowy lat 70., jak i polskiej fotografii tego czasu – mówi Adam Lisiecki, kurator wystawy. – Krystyniak kierował obiektyw aparatu na rzadko fotografowane miejsca. Jego uwagę przykuwały stare niszczejące kamienice, architektoniczne kontrasty, trudne warunki mieszkalne, codzienność lokalnej społeczności. To niezwykła okazja, aby zobaczyć tak realistyczny i wielowątkowy portret tej części Warszawy.

O wystawie Praga lat 70. Fotografie Alberta Krystyniaka – kurator Adam Lisiecki AUDIO

Albert Krystyniak wykonał w latach 1973-76 ponad 260 zdjęć Pragi aparatem Pentacon Six. Fotografował podwórka, ulice i domy. W średnich i dalekich planach uwieczniał codzienne zajęcia, sąsiedzkie rozmowy, dziecięce zabawy. Krystyniak nie był zewnętrznym obserwatorem, był kimś „tutejszym”, kto z sympatią patrzył na swoją dawną dzielnicę. Do dziś darzy prawobrzeżną Warszawę szczególnym sentymentem.