Z okazji wielkiego święta, jaką każdego roku jest Noc Muzeów w Muzeum Fryderyka Chopina przygotowano specjalny program. Wstęp do Muzeum będzie wolny od godz. 18:00. Ukwiecony na tę okazję taras niemal do północy wypełnią dźwięki kompozycji Chopina wykonywanych przez młodych pianistów m.in. przygotowujących się do Konkursu Chopinowskiego: Mateusza Krzyżowskiego, Mateusza Tomicy, Julii Łozowskiej i Agnieszki Korpyty.

Pomiędzy recitalami zostanie wyświetlony video mapping przygotowany przez Katarzynę Pawłowską. Multimedialna projekcja wyświetlana na elewacji siedziby Muzeum ożywi pałac Gnińskich obrazami związanymi z Chopinem, jego utworami i bliskimi mu ludźmi. W pokazie wykorzystana zostanie także prywatna korespondencja kompozytora, zaś tłem muzycznym będą jego arcydzieła.

Fot. Materiały prasowe / NIFC

Centralnym punktem Nocy Muzeów będzie otwarcie wystawy czasowej „Widzę muzykę”. Ekspozycja jest muzealną próbą „sportretowania” twórczości Chopina, podjętą na przykładzie dzieł wyłącznie ze zbiorów Muzeum Chopina. Przedstawia liczne wyobrażenia i inspiracje oraz pokazuje różne podejścia twórców do zagadnienia korespondencji sztuk – w tym artystycznego opracowania odczuwanej przez nich synestezji.

Prezentowane na wystawie prace, np. „Koncert pod pomnikiem w Łazienkach Królewskich” Bogusława Szwacza, pokazują charakterystyczne dla słuchania Chopina scenerie i momenty. Sfera „wyobrażeń” o muzyce Chopina zostaje na ekspozycji omówiona za sprawą m.in. impresji do utworów kompozytora z trzech różnych tek graficznych – Roberta Spiesa, Władysława Jahla i Eugeniusza Pichella. Wybitnym przykładom wykorzystania znaków i obiegowych chopinowskich motywów będzie można przyjrzeć się na pracach twórców Polskiej Szkoły Plakatu, takim jak Henryk Tomaszewski, Tadeusz Trepkowski czy Roman Cieślewicz.

Jako wizualizacje prób synestetycznego łączenia dźwięku i obrazu zaprezentujemy m.in. prace Iry Jeana Belmonta i Wojciecha Weissa. Ten pierwszy artysta, tworzący w nurcie nazwanym przez niego color-music expressionism, pozostawił ponad 100 prac synestetycznych. Weiss w wybranych pracach i szkicach umieszczał legendy barw odpowiadających danym tonacjom.

Dodatkowo zwiedzający będą mogli obejrzeć trwające w Muzeum dwie ekspozycje specjalne. W ramach pokazu „Rękopis Chopina” można zobaczyć autograf muzyczny fragmentu „Ballady g-moll” op. 23 oraz oryginał listu Roberta Schumanna do Therese Schumann. Na pokazie konserwatorskim prezentowana jest empirowa żardiniera na kwiaty.

Fot. Materiały prasowe / NIFC

Noc Muzeów w Muzeum Fryderyka Chopina będzie transmitowana na żywo na Facebooku Muzeum Fryderyka Chopina oraz kanale YouTube Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Rezerwacji wejściówek można dokonać telefonicznie (22 44 16 251/252) lub mailowo (bilety.muzeum.nifc.pl).

Źródło informacji: NIFC