Z okazji wielkiego święta, jaką każdego roku jest Noc Muzeów w Muzeum Fryderyka Chopina przygotowano specjalny program. Wstęp do Muzeum będzie wolny od godz. 18:00. Ukwiecony na tę okazję taras niemal do północy wypełnią dźwięki kompozycji Chopina wykonywanych przez młodych pianistów m.in. przygotowujących się do Konkursu Chopinowskiego: Mateusza Krzyżowskiego, Mateusza Tomicy, Julii Łozowskiej i Agnieszki Korpyty.

Pomiędzy recitalami zostanie wyświetlony video mapping przygotowany przez Katarzynę Pawłowską. Multimedialna projekcja wyświetlana na elewacji siedziby Muzeum ożywi pałac Gnińskich obrazami związanymi z Chopinem, jego utworami i bliskimi mu ludźmi. W pokazie wykorzystana zostanie także prywatna korespondencja kompozytora, zaś tłem muzycznym będą jego arcydzieła.

Fot. Materiały prasowe / NIFC

Centralnym punktem Nocy Muzeów będzie otwarcie wystawy czasowej „Widzę muzykę”. Ekspozycja jest muzealną próbą „sportretowania” twórczości Chopina, podjętą na przykładzie dzieł wyłącznie ze zbiorów Muzeum Chopina. Przedstawia liczne wyobrażenia i inspiracje oraz pokazuje różne podejścia twórców do zagadnienia korespondencji sztuk – w tym artystycznego opracowania odczuwanej przez nich synestezji.