Pełna czarnego humoru, ironiczna, zmysłowa. Nowe wydanie głośnej powieści jednej z najciekawszych polskich pisarek, autorki „Krótkiej wymiany ognia” i „Tkanek miękkich”, które zachwyciły krytykę literacką oraz czytelników.

Kiedy po raz pierwszy stanęła przed doktorem Josefem, Czechna miała 12 lat. Dziś jest pensjonariuszką domu starców i podkreśla, jak bardzo obozowego lekarza fascynowała jej uroda. „Nawet pan nie wie, kto przed panem siedzi” – mówi do jednego z rozmówców: „Siedzi przed panem, drogi kolego, Miss Auschwitz”.

„Ślicznotka doktora Josefa”
 to opowieść o tym, jak przerabiamy koszmarne doświadczenia na prywatne mitologie, by przetrwać, a nawet poczuć się wyjątkowo. Bohaterowie Zyty Rudzkiej nie godzą się na wymuszoną wspólnotę domu opieki. Skazani na swoje towarzystwo, ocalenia szukają w czarnym humorze. I licytują się na wspomnienia. „Człowiek ma jedno święte prawo przed śmiercią – wygadać się”.

„Ślicznotka doktora Josefa”

Fot. Materiały prasowe

Mocna, pełna czarnego humoru powieść jednej z najciekawszych polskich pisarek, laureatki Nagrody Literackiej Gdynia, autorki „Krótkiej wymiany ognia” i „Tkanek miękkich”, które zachwyciły krytykę literacką oraz czytelników.

Bez śmierci życie byłoby takie niepoważne.

Kiedy po raz pierwszy stanęła przed doktorem Josefem, Czechna miała 12 lat. Dziś jest pensjonariuszką domu starców i podkreśla, jak bardzo obozowego lekarza fascynowała jej uroda. „Nawet pan nie wie, kto przed panem siedzi” – mówi do jednego z rozmówców: „Siedzi przed panem, drogi kolego, Miss Auschwitz”.

„Ślicznotka doktora Josefa” to opowieść o tym, jak przerabiamy koszmarne doświadczenia na prywatne mitologie, by przetrwać, a nawet poczuć się wyjątkowo.

Bohaterowie Zyty Rudzkiej nie godzą się na wymuszoną wspólnotę domu opieki. Skazani na swoje towarzystwo, ocalenia szukają w czarnym humorze.

Zyta Rudzka 
– pisarka i dramatopisarka. Autorka m.in. „Białych klisz”, „Mykwy” i „Krótkiej wymiany ognia” (W.A.B. 2018). Ta ostatnia weszła do finału Nagrody Literackiej Nike 2019, została uznana za jedna z dziesięciu najlepszych polskich książek dekady przez tygodnik „Polityka” i uhonorowana Nagrodą Literacką Gdynia. Jej najnowsza powieść „Tkanki miękkie” (W.A.B. 2020) otrzymała Nagrodę Literacką m.st. Warszawy i została wybrana jedna z dziesięciu najlepszych książek roku według dwumiesięcznika „Książki. Magazyn do czytania”. Sztuki teatralne jej autorstwa, m.in. „Zimny bufet”, „Cukier Stanik”, wyróżniono Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną oraz Gold Remi na Worldfest Independent Film Festival w Houston. „Ślicznotka doktora Josefa” to powieść, która ukazała się po raz pierwszy w 2006 roku.