O tym, że czytanie książek jest ważne i dobre, jak mało co w życiu nie musimy mówić. O tym, że czytanie dzieciom jest jeszcze ważniejsze, też, ale… Jeśli zastanawiacie się, jakie tytuły przytulić w kwietniu i o co wzbogacić dziecięcą biblioteczkę – dobrze trafiliście! Serdecznie zapraszamy was na bardzo subiektywny przegląd kilku nowości książkowych.

Tym razem bierzemy pod lupę nowości wydawnictwa Dwie Siostry (nic nie poradzimy, że ich prywatnie i szczerze uwielbiamy!).

Najlepsze książki dla dzieci, które znajdziecie w księgarniach w kwietniu

Jeśli bez względu na to, czy masz lat trzy czy trzydzieści, marzysz o dobrej książce, nie łatwo będzie cię zadowolić. Są jednak dobre wiadomości, jeśli wiesz, gdzie (i czego) szukać, zbytnio się nie napracujesz.

Wybrałyśmy w naszej redakcji siedem świeżutkich i nowiutkich tytułów od Dwóch Sióstr.

Dlaczego akurat z tego wydawnictwa, bo każdy szanujący się ośmiolatek lubi porządny kryminał, a czterolatek nie zadowoli się byle kolorowym misiem. I my to szanujemy!

W myśl zasady: dla każdego coś miłego – będzie coś do poczytania i do pooglądania. Ba! I do pogryzmolenia też. Bo kto nam zabroni, hę?

Konieczna dajcie nam znać, które tytuły macie już u siebie na półce i co jeszcze dodalibyście to listy zakupów dla młodego książkoholika.

„Prawo drapieżcy”

Anna Starobiniec
Ilustracje: Marie Muravski
Tłumaczenie: Agnieszka Sowińska
Seria: „Zwierzęce Zbrodnie”

„Prawo drapieżcy” to druga część bestsellerowego cyklu kryminalnego z detektywem Borsukiem i młodszym śledczym Borsukotem w rolach głównych, stworzonego przez wielokrotnie nagradzaną i tłumaczoną na wiele języków pisarkę i scenarzystkę nazywaną Rosyjską Królową Horroru. Kolejne tomy w przygotowaniu.


„Duży Wilk i Mały Wilk”

Tekst: Nadine Brun-Cosme
Ilustracje: Olivier Tallec
Tłumaczenie: Jadwiga Jędryas

Wzruszająca opowieść o narodzinach przyjaźni.

Duży Wilk od zawsze mieszkał sam pod drzewem na wzgórzu. I było mu tak dobrze. Ale pewnego dnia zjawił się Mały Wilk, i teraz jest ich dwóch. Duży Wilk nie jest tym zachwycony. Dla takiego samotnika jak on inny wilk, nawet mały, to tylko kłopot. 

Tak mu się w każdym razie wydaje – do chwili, gdy pewnego dnia Mały Wilk gdzieś znika…

Ciepła, pełna czułości opowieść o tym, że nawet ktoś bardzo mały może zająć dużo miejsca w sercu, oczarowała już czytelników w ponad 20 krajach, została zekranizowana w formie filmu animowanego i zapoczątkowała trzytomowy cykl książek o Dużym Wilku i Małym Wilku.


„Ciepło, zimno, przód i tył. Poznaję i rysuję”

Yasmeen Ismail
Tłumaczenie: Dominika Cieśla-Szymańska
Seria: „Poznaję i Rysuję“

Kaczka, Niedźwiedź i Królik zapraszają do rysowania, tworzenia i odkrywania! Druga książka z serii „Poznaję i Rysuję” to porcja świetnej zabawy i zadań pomagających zrozumieć przeciwieństwa.

Kaczka chce się wykąpać, ale wanna jest pusta – nalej jej wody! Otwórz parasol, żeby Królik i Kaczka nie zmokli! Dorysuj przód jamnika! Czy potrafisz narysować Niedźwiedzia do góry nogami?

Pomysłowe i pełne humoru zadania zapraszają dzieci do rysunkowej zabawy z pojęciami takimi jak pusty – pełny, otwarty – zamknięty, przód – tył, pionowy – poziomy, ciągnąć – pchać. Rozwijają wyobraźnię przestrzenną, pobudzają kreatywność i uczą myślenia o relacjach między przedmiotami, które tworzą otaczający nas świat.


„Lewa, prawa, góra, dół. Poznaję i rysuję”

Yasmeen Ismail
Tłumaczenie: Dominika Cieśla-Szymańska
Seria: „Poznaję i Rysuję“

Pobudzająca wyobraźnię książka aktywnościowa o przeciwieństwach i różnicach. Poznaj Niedźwiedzia, Kaczkę i Królika i razem z nimi rysuj, twórz i odkrywaj!

Niedźwiedź ma za długą szczoteczkę – dorysuj mu krótszą, żeby mógł umyć zęby! Uzupełnij przysmaki na półkach Królika. Co ustawisz po lewej, a co po prawej stronie? Narysuj, co widać w środku jaskini!

Pełne humoru, pomysłowe zadania rysunkowe zapraszają dzieci do zabawy z pojęciami takimi jak lewa – prawa, w środku – na zewnątrz, nad – pod, długi – krótki. Pomagają zrozumieć relacje przestrzenne oraz przeciwieństwa i zachęcają do samodzielnego, twórczego myślenia.


„Inwazja Jaszczurów”

Karel Čapek
Projekt graficzny i ilustracje: Hans Ticha
Tłumaczenie: Jadwiga Bułakowska
Seria: „Świeżym Okiem”

Efektowne ilustrowane wydanie jednej z najwybitniejszych i najbardziej dowcipnych antyutopii XX wieku. Pierwszy tom nowej serii prezentującej klasykę literatury pięknej w mocnych opracowaniach graficznych.

Na jednej z wysp południowego Pacyfiku odkryty zostaje nieznany gatunek wielkich, niezwykle inteligentnych płazów. Ta naukowa rewelacja prowadzi do przemysłowej rewolucji: pracowite zwierzęta stają się masowo i bezwzględnie wykorzystywaną tanią siłą roboczą oraz ważnym elementem światowego wyścigu zbrojeń. Z czasem ludzkość uzależnia się od ich pracy, a szybko mnożące się płazy zyskują umiejętności i narzędzia, dzięki którym mogą uwolnić się od dominacji człowieka i stanąć z nim do walki o władzę nad światem.  

Błyskotliwa satyra Čapka na żarłoczny kapitalizm, naukę, media, faszyzm, rasizm i komunizm powstała w przeddzień II wojny światowej, lecz pozostaje aktualna do dziś. Pseudodokumentalna formuła powieści, obficie wykorzystujące satyryczną stylizację na rozmaite gatunki, znalazła idealne dopełnienie w totalnym opracowaniu graficznym Hansa Tichy. Ponad 100 ilustracji i pełen inwencji projekt typograficzny uczyniły tę klasyczną już książkę edytorskim dziełem sztuki.


„Svartle. Superbohater w czerni”

Håkon Øvreås
Ilustracje: Øyvind Torseter
Tłumaczenie: Milena Skoczko

Druga część cyklu o młodych superbohaterach. Przyjaźń, wierność, odwaga – i szalone poczucie humoru!

Jak zwrócić na siebie uwagę nowej koleżanki z sąsiedztwa? Nic prostszego – wystarczy dostać się na pierwsze strony gazet. Atle wymyśla genialny plan: porwie najpiękniejszą kurę wójta, a potem ją uratuje i zyska sławę jako nieustraszony kurzy wybawca. Niestety wszystko idzie nie tak. Drogocenna kura znika, a chłopiec wpada w niezłe tarapaty…

Ale od czego są przyjaciele! Rune i Åse bez wahania przychodzą Atlemu z pomocą. Gdy zapadnie zmrok, wszyscy troje będą musieli się przemienić. Svartle, superbohater w czerni, Brune, brązowy stróż prawa własności, i Blåse, niebieska mścicielka znów wkraczają do akcji…


„Wojna skowronków”

Hilary McKay
Tłumaczenie: Łukasz Witczak

Poruszająca opowieść o przyjaźni, miłości i dorastaniu w cieniu I wojny światowej.

Czy tamte lata w Kornwalii wydarzyły się naprawdę? Pamiętam skowronki. Pamiętam zielone fale. Pamiętam trawę i ciszę. Czy cokolwiek z tego zostało?

Jedenastoletnia Clarry pragnie zdobyć wykształcenie i być niezależna. Nie zamierza zostać po prostu panią domu, choć w Anglii na początku XX wieku nie oczekuje się więcej od kobiety. Oschły ojciec nie rozumie jej marzeń – ani lęków jej brata Petera, który zrobi wszystko, by nie wysłano go do szkoły z internatem. Prawdziwą swobodą rodzeństwo cieszy się tylko na wakacjach u dziadków, gdzie jest słońce, morze i ich ukochany kuzyn Rupert. Ale gdy wybucha I wojna światowa, Rupert idzie do wojska. Jak przetrwają trudny wojenny czas?

 I czy wygrają inną walkę: o prawo do podążania własną drogą?

Ta ponadczasowa powieść została doceniona przez krytyków i nagrodzona Costa Children’s Book Award 2018.