Książka jest mocnym męskim akcentem w temacie zdrowia. Bez tabu. Bez ogródek. Bez przysłowiowej ściemy.

Zawarto w niej wiele informacji (włącznie z wynikami badań z 2020 roku) o stanie zdrowia polskich mężczyzn. O tym, jak mogliby żyć dłużej w zdrowiu. W tej dziedzinie cudów nie ma; potrzebna jest zmiana trybu życia. Ale jest ona możliwa!

Mężczyźni uchodzą za niezniszczalną płeć, wygląda na to, że są bardziej odporni stres, nie przejmują się tym, jak są oceniani przez innych, nie przejmują się uciążliwościami codzienności. A tymczasem choroby cywilizacyjne dotykają ich znacznie częściej. Brak społecznego przyzwolenia na szukanie pomocy tylko pogarsza sprawę.

Dzięki dietetyczce, dr Hannie Stolińskiej oraz szefowi kuchni, Grzegorzowi Zawierusze z tej książki mężczyźni (i ich partnerki) dowiedzą się:

•          Jak styl życia i sposób odżywiania wpływają na profilaktykę oraz leczenie najczęstszych schorzeń?

•          Jak spowolnić proces starzenia się i zachować dobrą kondycję?

•          Jak przyrządzać tradycyjne potrawy tak, by służyły męskiemu zdrowiu i zachowały przy tym wszystkie walory smakowe?

Przesłanie, które niesie ta książka to: Odżywiaj się lepiej. Żyj lepiej.

Dr Hanna Stolińska pisze we wstępie do książki:

Cały czas w publikacjach, mediach i tym drugim świecie, jakim jest internet, kładzie się nacisk na kobiety. Promuje się modny obecnie ruch ciałopozytywizmu, pomaga się kobietom – to zdecydowanie lepiej się „klika”. Tymczasem mężczyźni uchodzą za płeć, która wytrzyma wszystko – stres, porównania, ocenę społeczną, problemy zdrowotne. A jednak choroby cywilizacyjne, otyłość czy depresja znacznie częściej dotykają właśnie ich.

I te stereotypy: prawdziwy mężczyzna musi utrzymać rodzinę, ogląda mecze piłki nożnej, myśli ciągle o seksie, pije alkohol, umie naprawić auto, potrafi obronić kobietę, ma wzrost powyżej

180 cm, je mięso, nie płacze, nie może zarabiać mniej od kobiety, utrwalają taki właśnie obraz.

I dalej:

Oczywiście książka ta nie jest spisem negatywnych opinii na temat zdrowia mężczyzn. Ale żeby zacząć działać, należy zdać sobie sprawę ze swoich zachowań antyzdrowotnych. I zawczasu

zapobiegać, a nie leczyć. Polecam wziąć kartkę, notatnik lub telefon i zapisywać wszystko, co spożywamy w ciągu dnia. Oczywiście nie musi to być bardzo szczegółowe. Takie zapisywanie

posiłków, nawet drobnych przekąsek, spowoduje, że będziemy mieli w końcu świadomość, jak naprawdę wygląda nasza codzienna dieta, jakie popełniamy błędy, czego jemy za mało, a czego za dużo oraz jak urozmaicamy nasze posiłki. Po paru dniach spisywania menu warto samodzielnie

lub z pomocą dietetyka wyłapać najistotniejsze błędy, które skutkują tym, że źle się czujemy, przybieramy na wadze lub mamy inne problemy związane ze złym stylem życia. Takie

uświadomienie sobie największych błędów to pierwszy krok do sukcesu, do dokonania zmian w swoim stylu życia.

O męskiej kuchni i przepisach, które znalazły się w książce mówi z kolei Grzegorz Zawierucha:

Męska kuchnia musi być przede wszystkim prosta i szybka. Dużo czasu spędziłem za granicą, gdzie mogłem zaobserwować, jak jadają panowie, którzy spędzają 8 godzin w pracy, a później muszą w domu ugotować sobie obiad lub kolację. Ich zestawy praktycznie codziennie się nie zmieniały. Patrzyłem na to z wielkim zdziwieniem, bo ja po miesiącu jedzenia tego samego nie dałbym rady. Natomiast im to nie przeszkadzało, a w rozmowach stwierdzali, że nie chcą tracić 2–3 godzin po pracy na przygotowanie obiadu czy kolacji, tylko chcą zjeść i odpocząć. Sięgali więc po dania sprawdzone, jak, powiedzmy, typowe kotlety mielone.

W kuchni męskiej najlepiej wszystko wrzucić do jednego garnka, postawić i się relaksować – takie też są przepisy w tej książce. To dania szybkie w przygotowaniu, ale chciałbym jednak przemycić troszeczkę kunsztu kucharskiego, żeby panowie mogli wykorzystać niektóre przepisy na przygotowanie wyjątkowego wieczoru dla swojej drugiej połówki, na przyjęcie gości w domu i im zaimponować. Jest kilka przepisów o średniej trudności i z dłuższym czasem przygotowania. Natomiast mogę zapewnić, że wszystkie są zdrowe.

Dieta faceta. Męskie zdrowie od kuchni

Fot. Materiały prasowe

dr Hanna Stolińska – dietetyk kliniczny, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przez siedem lat pracowała w Instytucie Żywności i Żywienia. Współpracuje z osobami z problemem nadwagi i otyłości oraz chorób dietozależnych. Wykładowczyni na Łódzkim Uniwersytecie Medycznym oraz na studiach podyplomowych na kierunku Żywienie Człowieka w IŻŻ. Często gości w audycjach telewizyjnych i radiowych. Autorka wielu książek, współzałożycielka fundacji Kobiety bez diety.

Grzegorz Zawierucha – zwycięzca programu MasterChef 2019. Gotowanie towarzyszy mu od dziecka. Rodzice bywali bardzo zajęci, więc często przygotowywał posiłki dla siebie i rodzeństwa. A rodzina jest wyjątkowo liczna: Grzegorz ma 3 rodzeństwa biologicznego i wiele przybranego. Rodzice naszego kulinarnego mistrza prowadzą bowiem rodzinny dom dziecka.