„Listy do Emki” to zwykła i niezwykła książka opisująca historię trzydziestokilkuletniej Ilony, kobiety takiej jak Wy, na którą jak grom z jasnego nieba spada wiadomość o ciężkiej chorobie, bardzo trudnej do wyleczenia. To HCV – zapalenie wątroby typu C.

Życie Ilony właśnie rozpada się na kawałki. Diagnoza pociąga za sobą zatem nowe decyzje i przemyślenia, których skutkiem są pisane pod wpływem impulsu listy do nastoletniej córki. W nich to Ilona pokazuje samą siebie – naturalną, bez zadęcia, pełną obaw, strachu, ale i niegasnącej nadziei.

Zobaczyć zatem możemy, co tak naprawdę główna bohaterka czuje, czego się boi, za czym tęskni. Powieść ukazuje jej codzienne życie, rodzinę i przyjaciół. Ilona jest taką „dziewczyną z sąsiedztwa” – zwykłą kobietą, która być może mieszka lub pracuje obok nas, dlatego jest taka swojska i bliska.

Do napisania tej książki Anię zainspirowała po prostu jej własna historia.

 „Listy do Emki” można zaliczyć do literatury kobiecej obyczajowej. Odbiorcą nie muszą być jednak tylko kobiety, gdyż podjęty problem w książce dotyczy obu płci. Książka zbudowana jest z trzydziestu krótkich rozdziałów. Po każdym  następuje