Ma się wtopić w tło i funkcjonować w nowym miejscu jak przeciętny, nierzucający się w oczy osobnik. Jest miły dla otoczenia, robi zakupy, idzie po gazety i papierosy. Reportaż o najbardziej kontrowersyjnej instytucji w polskim prawie.

Kto może zostać świadkiem koronnym? W jaki sposób odbierane są wyjaśnienia, a następnie zeznania od takiej osoby? Na czym polega np. metoda przesłuchania FBI? Na jakim etapie i kto decyduje o przyznaniu statusu koronnego? Czy koronny to zawsze twardy gangster, a może ktoś, kto ratuje za wszelką cenę swoją skórę?

I wreszcie – jak wygląda życie policjantów, którzy dbają o jego bezpieczeństwo?

Szukając odpowiedzi na te pytania, Gabriela Jatkowska przeprowadziła dziesiątki rozmów z ludźmi z obu stron barykady, by zrozumieć funkcjonowanie tej najbardziej kontrowersyjnej w polskim prawie instytucji. O swoich doświadczeniach opowiedzieli jej świadkowie koronni, adwokaci, kryminolodzy, policjanci, sędziowie.

„Skruszony gangster” to mocny, dający do myślenia reportaż, który zawiera tajne, niedostępne dotąd informacje na temat funkcjonowania instytucji świadka koronnego w Polsce oraz udziela czytelnikowi wglądu w świat, o którego istnieniu nie wiemy prawie nic

Reportaż o świadkach koronnych. „Skruszony gangster” w księgarniach już 14 lipca!

„Skruszony gangster” to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto chce poznać prawdę o świadkach koronnych. Kim są, jak żyją, dlaczego postanowili zmienić swoje życie i posłać za kratki dawnych kolegów?
Autorka daje nam odpowiedzi na te wszystkie pytania. Na polskim rynku nie było jeszcze książki, która w tak kompleksowy sposób opisywałaby ten temat.

Mateusz Baczyński, dziennikarz śledczy

Skruszony gangster 

Gabriela Jatkowska
– absolwentka politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka wielu artykułów kryminalnych, była redaktor naczelna POCISKU magazynu literacko-kryminalnego oraz szefowa działu kryminalnego miesięcznika Skarpa Warszawska. Od początku istnienia Reportera – magazynu kryminalnego związana
z tym tytułem.

Autorka książek Przerwane igrzyska. Niezwykli sportowcy II RP (Warszawa 2017) oraz Echa dawnej Warszawy. Kryminale opowieści (Warszawa 2016).