Jedna z największych gwiazd polskiego kina i teatru, Katarzyna Figura skończyła 22. marca 60 lat. Aktorka ma na swoim koncie m.in. Złote Lwy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za role w filmach „Ajlawju” i „Ubu król”, Polską Nagrodą Filmową ORŁY za główną rolę kobiecą w filmie „Żurek”. Najnowsza produkcja z udziałem Katarzyny Figury „Chrzciny” trafi do kin 18 listopada.

Aktorka urodziła się 22 marca 1962 roku, jest absolwentką warszawskiej PWST. Na ekranie zadebiutowała jako nastolatka w filmie „Zginął pies”. Zagrała w filmach m.in. Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego, Roberta Altmana, Romana Polańskiego, Juliusza Machulskiego, Piotra Szulkina, Radosława Piwowarskiego, Marka Koterskiego, Ryszarda Brylskiego, Jerzego Stuhra, Janusza Zaorskiego i Filipa Bajona. W latach 1984-1989 była aktorką Teatru Współczesnego, 2006-2009 i 2013-2016 Teatru Polonia oraz 2006-2013 Teatru Dramatycznego w Warszawie. Od 2013 roku jest w zespole Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

FOT. GRZEGORZ ZIEMIAŃSKI

Została uhonorowana za role filmowe i teatralne m.in. Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za role w filmach „Ajlawju” Marka Koterskiego i „Ubu król” Piotra Szulkina, Polską Nagrodą Filmową Orły za główną rolę kobiecą w filmie „Żurek” Ryszarda Brylskiego, Grand Prix 60. Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej za rolę tytułową w tragedii „Fedra” Jeana Racine’a w Teatrze Wybrzeże.

FOT. GRZEGORZ ZIEMIAŃSKI

Najnowszy film z udziałem aktorki „Chrzciny” w reżyserii Jakuba Skoczenia trafi do kin 18 listopada. Bohaterka grana przez Katarzynę Figurę – Marianna postanawia wykorzystać rodzinną uroczystość – chrzciny najmłodszego wnuka – do pojednania swoich skłóconych od lat dzieci. Aby do tego doprowadzić, jest gotowa na wszystko…

Fot. Piotr Woźniakiewicz

Przestrzeń kultury i sztuki jest przestrzenią, w ramach której może nastąpić dziś uleczenie człowieka, wybaczenie, poszukiwanie i znalezienie sensu życia, odnalezienie piękna, przeżycie pewnego rodzaju katharsis. Dlatego tak bardzo chciałabym, by światło znów zostało skierowane na kulturę i ludzi ją tworzących – mówiła w niedawnym wywiadzie dla tygodnika „Wprost” po przyznaniu tytułu Człowieka 30-lecia w kategorii kultura.

FOT. GRZEGORZ ZIEMIAŃSKI