Tak, tak – czas mija nieubłaganie. Na szczęście, po ukochaną książkę możemy sięgnąć w dowolnym momencie. Seria powieści o chłopcu, która przewróciła rynek wydawniczy do góry nogami sprawiła, że moda na czytanie powróciła, dzieci zapragnęły zamieszkać w świecie magii, a dorośli – przestać być mugolami. Jeśli wydaje się wam, że o Harrym wiecie wszystko, sprawdźcie się.

Czego nie wiecie o Harrym Potterze

1. J.K. Rowling i Harry Potter obchodzą urodziny tego samego dnia

Oboje zdmuchują świeczki 31 lipca. I to nie jedyna rzecz, jaką Rowling ma wspólną ze swoimi postaciami. W jednym z wywiadów autorka powiedziała, że ​​Hermiona jest trochę do niej podobna, a jej ulubionym zwierzęciem jest wydra – patronus rudowłosej czarownicy. Zarówno Dumbledore, jak i Rowling lubią też cytrynowy sorbet.

2. Dementorzy symbolizują walkę autorki z depresją

Matka Rowling, która chorowała na stwardnienie rozsiane, zmarła w 1990 roku. Autorka cierpiała z tego powodu na depresję. Wykorzystała to doświadczenie do scharakteryzowania dementorów Harry’ego Pottera, przerażających stworzeń, które żywią się ludzkimi emocjami. „Trudno opisać [depresję] komuś, kto nigdy jej nie doświadczył, ponieważ to nie jest zwykły smutek” – powiedziała Rowling w programie Oprah Winfrey. „Znam smutek. Smutek to płacz i odczuwanie. Ale depresja to ten zimny brak uczuć, poczucie wydrążenia od środka, tym właśnie są dementorzy.

3. J.K. Rowling wymyśliła grę w quidditcha po kłótni ze swoim chłopakiem

„Jeśli chcesz stworzyć grę taką jak Quidditch, musisz pokłócić się ze swoim chłopakiem” – powiedziała Rowling w 2003 roku. „Wychodzisz z domu, siadasz w pubie i wymyślasz quidditcha. I tak naprawdę nie wiem, jaki był związek między naszą awanturą a quidditchem, z wyjątkiem tego, że quidditch to dość brutalna gra i być może w tamtym momencie chciałam zobaczyć mojego ukochanego uderzonego tłuczkiem.

4. Nazwy roślin występujących w powieści są prawdziwe

„Kiedyś zbierałam nazwy roślin, które brzmiały jak zaklęcie czarownicy”, powiedziała Rowling. Książka, z której pisarka korzystała, została napisana w XVII wieku przez angielskiego botanika i zielarza Nicholasa Culpepera.

5. Stephen King powiedział, że Dolores Umbridge była wielkim złoczyńcą

W swojej recenzji Zakonu Feniksa King napisał: „Łagodnie uśmiechnięta Dolores Umbridge, ze swoim dziewczęcym głosem, ropuszą twarzą i kurczliwymi palcami, jest największym złoczyńcą, jaki pojawił się od czasów Hannibala Lectera”.

  1. Oczy Harrego w filmie nie są takiego koloru, jak opisano je w powieści

W książce oczy czarodzieje są „jasnozielone”, ale Daniel Radcliffe ma niebieskie oczy. Kiedy pierwszy film z serii o Potterze był w fazie przedprodukcyjnej, reżyser zadzwonił do Rowling i przedstawił jej opcje: aktor może założyć szkła kontaktowe (był na nie uczulony), kolor można też dodać w postprodukcji. Pisarka odpowiedziała, że ​​jedyną rzeczą, która była dla niej naprawdę ważna, było to, żeby oczy Harry’ego wyglądały jak oczy jego matki, więc ktokolwiek grał Lily Potter, musiałby być trochę podobny do Radcliffe’a.