Żurek to jedna z najpopularniejszych polskich zup i prawdziwy symbol zbliżającej się Wielkanocy. Bardzo często gości na świątecznym stole, a jego tradycja sięga aż XV wieku. W Polsce istnieje wiele regionalnych odmian żurku, a my szczególnie polecamy go w wersji z aksamitną gęsiną. W tekście podpowiadamy, jak go przyrządzić krok po kroku. 

Krótka historia polskiego żuru 

Tradycyjny polski żurek w naszej kulturze znany jest od pokoleń. Samo słowo pochodzi z języka niemieckiego od wyrazu sauer, czyli kwaśny. Współczesna wersja żurku przygotowywanego na mięsnym wywarze cechuje się wyraźnym aromatem wędzonki. W przeszłości zupa ta była jednak synonimem postu, ponieważ nie dodawano do niej mięsa.

Powstanie żurku opisuje jedna z wielkopolskich legend, zgodnie z którą miał być on wynikiem zakładu między skąpym karczmarzem i jednym z jego gości. Karczmarz miał przygotować niezjadliwą zupę, w zamian za którą otrzymałby wór złota. Wymieszał więc wrzątek z zakwasem na chleb, starą wędzonką i warzywami. Ku swojemu nieszczęściu przegrał zakład, ponieważ zupa okazała się wyborna, a do dziś króluje na naszych wielkanocnych stołach. 

Jak przygotować zakwas w domu?

Podstawą dobrego wielkanocnego żurku jest naturalny zakwas. Chociaż wielu z nas do gotowania używa gotowego zakwasu ze sklepu, warto zrobić go samodzielnie według tradycyjnej receptury. Domowy zakwas nie tylko będzie o wiele zdrowszym rozwiązaniem, ale przede wszystkim pozwoli zachować oryginalny, tradycyjny smak. Jak zrobić domowy zakwas na żurek?

Do przygotowania zakwasu potrzebujemy:

  • 5 łyżek mąki żytniej,
  • 700 ml wody,
  • 4 ząbki czosnku,
  • 3 liście laurowe,
  • 5 ziaren ziela angielskiego.

Wykonanie: Do dużego słoika wsyp mąkę, dodaję wodę i wymieszaj. Następnie dodaj przekrojone na pół ząbki czosnku, liście laurowe i ziele angielskie. Słoik przykryj gazą lub lnianą ściereczkę, aby składniki miały dostęp do powietrza. Zakwas musi postać w ciepłym miejscu ok. 3-5 dni. Mieszaj zakwas codziennie i sprawdzaj, czy skwaśniał. Gotowy zakwas trzymaj w lodówce. 

Fot. Materiały prasowe

Przepis na żurek z gęsiną 

W Polsce istnieją różne odmiany regionalne żurku. Gotuje się go na wywarze warzywnym lub mięsnym (zazwyczaj używa się kiełbas i wędzonek). Żurek z dodatkiem gęsiny to specjał kuchni śląskiej, kaszubskiej, a nawet wielkopolskiej, która słynie z tradycyjnych wyrobów z gęsi. Gęsina to szlachetne i bardzo zdrowe mięso, w którym rozkochali się najwięksi zagraniczni smakosze. Święta wielkanocne to idealna okazja do spróbowania żurku z dodatkiem aromatycznej kiełbasy z gęsiny. 

Składniki na żurek z gęsiną:

  • 1 litr bulionu mięsnego,
  • 500 ml zakwasu żytniego,
  • 1 rozgniecione ziarno ziela angielskiego,
  • 1 liść laurowy,
  • sól i pieprz,
  • 1 łyżeczka majeranku suszonego,
  • 300 g kiełbasy tradycyjnej z gęsi Złota Gęś,
  • 200 g boczku wędzonego,
  • 3 łyżki śmietanki 30%.

Wykonanie: Zagotuj wywar mięsny w dużym garnku. Dodaj pokrojoną w kostkę kiełbasę z gęsi i boczek, gotuj całość 10 min. Zakwas przełóż do miski, dodaj wodę i wszystko rozmieszaj. Zakwas wlej do żurku, używając sitka, aby uniknąć grudek. Do szklanki wlej śmietanę, kilka łyżek żurku i rozmieszaj. Zabiel śmietaną żurek, dodaj przyprawy i zagotuj. Żurek podawaj z kawałkami kiełbasy Złota Gęś, jajkiem lub boczkiem. 

Gęsina nie tylko do żurku

Wyroby z gęsi to produkty, które idealnie smakują nie tylko jako dodatek do żurku, ale także jako świąteczny przysmak. Polski rynek zaczyna otwierać się na regionalne wyroby z gęsiny, a w sklepach coraz częściej możemy spotkać produkty wytwarzane z tego rodzaju mięsa. Marką, na którą warto zwrócić uwagę, wybierając się na przedświąteczne zakupy, jest Złota Gęś. W ofercie producenta znajdziemy m.in. aksamitny pasztet z gęsiny, kruche kabanosy, różne rodzaje kiełbasy czy polędwicę. Wszystkie produkty wytwarzane są według tradycyjnych i naturalnych receptur w Wielkopolsce, która od dawna słynie z wyśmienitej gęsiny zachwycającej podniebienia nawet najbardziej wymagających smakoszy.