Płyta gazowa – szklana czy emaliowana?
Madams
Piękna, słoneczna pogoda jak na zamówienie, trawnik w ogródku równo przystrzyżony, zakupy zrobione, a apetyczne porcje mięsa tylko czekają na ułożenie ich na rozgrzanym ruszcie. Szef kuchni Knorr przypomina jednak o jeszcze jednym ważnym etapie, dzięki któremu grillowanie okaże się spektakularnym sukcesem. Aromatyczne marynaty do mięs wydobędą pełnię smaku z przyrządzanych potraw i sprawią, że każdy kęs w będzie rozpływać się w ustach.
Istnieje wiele akcesoriów grillowych, które ułatwiają przygotowywanie soczystych smakołyków. Do najprostszych i najbardziej uniwersalnych należą metalowe tacki, ponieważ jedzenia nie należy kłaść bezpośrednio na ruszcie. Szczypce do przewracania mięsnych porcji oraz patyczki do szaszłyków – tyle w zupełności wystarczy na początek.
Co trzeba wiedzieć na temat marynowania w tym kontekście? Niezależnie od tego, czy do zalewy zostanie użyta oliwa, ocet balsamiczny, sok owocowy czy jogurt naturalny, zamarynowanego mięsa nie należy przechowywać w naczyniach aluminiowych. Sprawdzą się za to miski szklane albo wykonane ze stali nierdzewnej.
Marynowania potraw lepiej nie zostawiać na ostatni moment. Poleca się, by mięso zamarynować w przeddzień grillowania. Dotyczy to przede wszystkim dużych kawałków wołowiny, wieprzowiny i baraniny. Jeśli w planach jest zrobienie szaszłyków z drobiu lub owoców morza (np. krewetek), zamarynować je można nawet godzinę przed rozpaleniem rusztu.
Po wyjęciu z marynaty każdy rodzaj mięsa należy ostrożnie osuszyć i pozbyć się nadmiaru ziół. Mogłyby one przypalić się i negatywnie wpłynąć na smak gotowego dania.
To mięso świetnie sprawdza się jako danie główne podczas uroczystych obiadów. Z mielonej wołowiny śmiało można przyrządzić także domowe burgery, które doskonale będą pasować do swobodnego przyjęcia w ogrodzie. Warto zaopatrzyć się w antrykot, rostbef i steki z polędwicy. Do przyprawienia tych ostatnich wielu szefów kuchni używa wyłącznie soli i pieprzu. Jeśli chcemy uzyskać bardziej bogaty smak, przydadzą się chili, kminek, rozmaryn, majeranek i jałowiec.
Uniwersalny rodzaj mięsa, którego przygotowanie nie sprawia problemów nawet początkującym kucharzom. Wyborne kiełbaski, schab i karczek bardzo często lądują na ruszcie. Słodka i ostra papryka, tymianek, liść laurowy, czosnek i goździki to przyprawy, które idealnie podkreślą smak wieprzowego mięsa. Warto wypróbować także ostre żeberka BBQ, do których opracowania szefa kuchni Knorr zainspirowały kultowe amerykańskie receptury.
Czas przygotowania: 30 minut
Ilość porcji: 5
Składniki:
Sposób przygotowania:
Mięso drobiowe fantastycznie współgra z większością dodatków, szczególnie kolendrą, natką pietruszki, ziołami prowansalskimi. Nie wymaga długiego marynowania i można podawać je na wiele różnych sposobów. Grillowana w całości pierś z kurczaka, udka z chrupiącą skórką, a może szaszłyki z kolorowymi warzywami i owocami? W menu nie powinno zabraknąć także grillowanych skrzydełek ze śliwką.
Oto przykłady mięs, które najczęściej pojawiają się w jadłospisie podczas grillowania. Dzięki odpowiednim przyprawom można serwować je w sposób niebanalny, fundując swoim kubkom smakowym zupełnie nowe doznania. Do zobaczenia w plenerze!
Czas przygotowania: 45 minut
Ilość porcji: 5
Składniki:
Sposób przygotowania:
Ostatnie komentarze