Osoby, które kochają taniec, potrzebują butów, które dobrze sprawdzą się na parkiecie. W sklepie z obuwiem tanecznym może jednak pojawić się konsternacja, bo obuwie taneczne występuje nie tylko w tysiącach wzorów, ale i w kilku rodzajach.

Buty taneczne dopasowuje się do podstawowych stylów tanecznych. Czym różnią się od „zwykłych” butów wizytowych? To co najłatwiej zauważyć, to ich odmienny wygląd, często zależny od turniejowych regulaminów. Ważniejsze są jednak kwestie praktyczne – konstrukcja buta tanecznego jest taka, aby zapewnić maksymalny komfort na parkiecie, a więc by taniec był w tych butach czystą przyjemnością.

Przy konstruowaniu butów wizytowych priorytety są zupełnie inne – tam liczy się wygoda podczas chodzenia oraz wysoka odporność, m.in. na rozmaite warunki atmosferyczne. Niestety, takie buty mogą być bardzo niewygodne podczas tańca, ale producent nie uzna takiego argumentu za wystarczający powód do uwzględnienia reklamacji – po prostu, takie obuwie nie zostało stworzone z myślą o parkiecie.