Malownicze plaże z miękkim białym piaskiem, lazurowa woda. Tak właśnie jest na Mauritiusie. Doświadczyło tego już wielu Polaków, inni marzą o egzotycznej wyprawie. To marzenie może się nie spełnić. Awaria masowca i wyciek ropy mogą sprawić, że wyjątkowo cenny morski ekosystem przez lata będzie dochodził do siebie. Podobnie jak gospodarka wyspiarskiego kraju i jego mieszkańcy.

Wyspy Aigrettes w zatoce Mahebourg czy Blue Bay Marine Park – te dwie lokalizacje najczęściej pojawiają się na wakacyjnych zdjęciach, w albumach czy folderach biur turystycznych. Piękny krajobraz zachęca do odpoczynku. Te dwie lokalizacje przyciągają turystów także inną – oprócz widoków – atrakcją. Rafą koralową.

mauritius1.jpg
Rafy koralowe zajmują tylko 0,1% dna morskiego, ale stanowią dom dla 25% wszystkich gatunków morskich w tym ryb. Ryby są zaś podstawowym źrółem pokarmu dla milionów ludzi, a 25% małych jednostek na całym świecie łowi właśnie na rafach koralowych.

Malownicze laguny, wyjątkowej urody koralowce, turkusowa woda, której temperatura osiąga nawet 30oC, to wszystko otacza Mauritius, który praktycznie rzecz biorąc jest … czubkiem nieczynnego wulkanu.