Gdyby Europejczycy wyłączali swoje sprzęty, zamiast zostawiać je w trybie stand-by, można byłoby zamknąć 6 elektrowni atomowych; aby żyć „eko” warto zacząć od małych kroków np. częściej rozmrażać lodówkę czy przykręcać grzejniki. Tego można dowiedzieć się z przewodnika przygotowanego m.in. przez naukowców Politechniki Lubelskiej.

Przewodnik „Jak promować proekologiczny styl życia i gospodarowania? Przykłady dobrych praktyk z Islandii, Finlandii i Niemiec” skierowany jest do uczniów i studentów, do nauczycieli przedmiotów przyrodniczych i technicznych, a także do osób prowadzących gospodarstwa domowe oraz zarządzających różnego rodzaju organizacjami. Powstał we współpracy Stowarzyszenia „EkoLubelszczyzna” oraz naukowców Politechniki Lubelskiej.

Dzięki wizytom studyjnym naukowcom udało się zebrać i opisać europejskie doświadczenia w zakresie ekologii i równoważonego rozwoju oraz promowania zdrowego stylu życia w pełnej harmonii ze środowiskiem naturalnym. „Do naszego projektu wybraliśmy Islandię, Finlandię i Niemcy, ponieważ są to kraje mające istotny dorobek w inicjatywach praktycznych dotyczących ekologii. Potraktowaliśmy je jako obszar badań i poszukiwań inspiracji dla Polski” – mówi dr inż. Barbara Szymoniuk z Wydziału Zarządzania PL i prezes Stowarzyszenia „EkoLubelszczyzna”.